Bledule jarní – Leucoium vernum

Krásná jarní rostlina, jež vyhání z kulaté cibule obyčejně dva až čtyři 5-13 mm široké živě tmavozelené listy a zároveň stvol, na němž z úžlabí listenu vyrůstá jeden květ (zřídka dva). Je složen ze šesti skoro stejných okvětních lístků, jež jsou 8-12 mm dlouhé, bílé, pod koncem ztluštělé a zde zelenavě žlutou skvrnou ozdobené. Tyčinek je šest a jsou o polovinu kratší než lístky okvětní. Mají krátké nitky a prašníky na vrcholku nemají výrůstky. Semeník je složen ze tří plodolistů a na temeni nese kyjovitě ztlustlou bliznu.

Kvete v březnu a dubnu. Roste ve stinných a vlhkých lužních lesích, na mokrých lukách a v luzích z nížiny až do hor roztroušeně. Na Slovensku se vyskytuje divoce jen na jižním úpatí Vihorlatu a také u Zvolena (kde však možná je jen zplanělá). Tato krásná a milá jarní rostlina se pěstuje také často v zahradách pro ozdobu a bývá vysazována i do přírody. Divoce roste roztroušeně ve střední a jižní Evropě (kromě nejteplejšího Středozemí). V západní Evropě je rozšířena od Belgie a středního Německa až do severního Španělska a střední Itálie.

Zdroj: A.Pilát, O.Ušák

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X