Prošlá kosmetika: Jak moc pleti škodí, když používáme produkty déle, než bychom měli?

Stejně jako potraviny a nápoje má i kosmetika dobu trvanlivosti. Časem se změní nejen textura a konzistence těchto výrobků, ale určité látky se stanou méně účinné a ve starých produktech se může též dařit neviditelným bakteriím, které při aplikaci na pokožku mohou způsobit podráždění a vyrážku. Prošlé výrobky, ať již jde o řasenku, tělové mléko či make-up, patří do koše, nikoli na vaši pleť.

Jak dlouho vydrží produkty péče o pleť?

Přesná doba expirace závisí na konkrétním kosmetickém přípravku, způsobu jeho skladování i na tom, zda je uzavřený, nebo otevřený. U většiny výrobků péče o pleť a tělo existuje snadný způsob, jak jejich trvanlivost zjistit. Stačí se podívat na obal a najít na něm malý obrázek otevřené nádobky s číslem 6, 12, 24 nebo 36. To označuje počet měsíců, po které můžete výrobek po otevření používat.

Pokud výrobek tento symbol na obalu nemá, je dobrým pravidlem pro dobu trvanlivosti jeden až dva roky, pokud není na obalu uvedeno jinak. I když se určité výrobky mohou samozřejmě lišit, obecně platí, že neotevřené výrobky mají při správném skladování trvanlivost přibližně dva roky. Po otevření by měl být výrobek použit podle návodu. V neposlední řadě některé přípravky, jako například opalovací krémy, mají na obalu přímo uvedené datum spotřeby.

Logická obecná pravidla

Obecně též platí, že výrobky, které jsou v tekuté nebo krémové formě, mají kratší dobu trvanlivosti než suché produkty, jako jsou oční stíny či pudr. Čím je totiž výrobek vlhčí, například řasenka, tekutá oční linka či krém, tím snadněji se v něm množí potenciální bakterie. Prostředky, které se aplikují v blízkosti oka, mají obecně kratší dobu trvanlivosti, neboť více hrozí riziko infekce. V závislosti na četnosti používání tak může řasenka vydržet dva až čtyři měsíce, než je třeba ji vyhodit. Tekuté oční linky vydrží kolem tří až šesti měsíců, tužky na oči obvykle šest až dvanáct.

Žena s barevnými očními stíny.
zdroj: pexels.com

Podkladové báze a korektory mají trvanlivost též okolo šesti měsíců, produkty na rty, krémy a další přípravky určené k péči o tělo mají nejčastěji trvanlivost mezi šesti až dvanácti měsíci. Výrobek rovněž vyhoďte vždy, pokud si všimnete následujících příznaků:

  • nepříjemný nebo hnilobný zápach
  • změnila se konzistence, přípravek se stal tekutějším, hrudkovitějším, drolí se
  • změnila se barva
  • v produktu se objevily černé, zelené nebo modré skvrnky plísně

Na trvanlivost kosmetického produktu má vliv také jeho obal a složení. Například výrobky s pumpičkou vydrží obvykle déle než přípravky v klasickém obalu se šroubovacím víčkem, neboť je u nich nižší riziko kontaminace bakteriemi. Oblíbené kosmetické složky jako je kyselina hyaluronová či vitamín C je nutné skladovat tak, aby se k nim nedostal kyslík.

Jak trvanlivost výrobků prodloužit?

Ke zvýšení rizika kontaminace přípravku můžeme snadno přispět tím, že výrobek aplikujeme znečištěnýma rukama. Tím do něj můžeme snadno přenést nejrůznější bakterie a plísně, které negativně ovlivní jeho trvanlivost. Proto je důležité si před nanesením jakýchkoli kosmetických přípravků umýt ruce. Pokud používáte houbičky nebo štětce, též dbejte na jejich pravidelné čištění. Také ony mohou kontaminovat vaši pleť i přípravky rozmanitými choroboplodnými zárodky, které mohou následně přispět k infekcím a nežádoucím kožním reakcím. Kosmetické prostředky je rovněž vhodné skladovat na suchém, tmavém a chladnějším místě, teplá a vlhká koupelna tak není zcela ideální. V neposlední řadě po použití vždy zkontrolujte, zda jste daný přípravek dobře uzavřeli.

Jedním z problémů, který prošlá kosmetika může způsobit, je vyrážka. Jak se jí zbavit s pomocí přírody?

Zdroj: healthline.com, fda.gov, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, today.com, cptclabs.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X