Vyrážka: Jak se jí zbavit přírodní cestou?

Vyrážka je v naprosté většině případů nepříjemná, svědivá, nevzhledná a otravná. To je jen několik slov, kterými lze popsat nepříjemné účinky této „kožní anomálie“, která se často objeví z ničeho nic. Pojem vyrážka je velmi obecný, ve skutečnosti existují různé typy vyrážek, které jsou důsledkem různých vnitřních i vnějších faktorů. Pokud se nejedná o specifický zdravotní problém, jako je například ekzém, jde se většiny vyrážek zbavit poměrně snadno. Mnoho prostředků, které vám pomohou nepříjemné projevy vyrážky zmírnit, máte navíc často vždy doma.

Studený obklad

Tato metoda je obzvláště účinná při vyrážce z horka, která se může projevovat jako drobné červené hrbolky, které svým vzhledem připomínají akné a mohou vyvolávat svědění a pálení. Vyrážka z horka vzniká, když se pot zachytí v kůži a zablokuje póry, čímž vyvolá zánětlivou reakci, která se projeví jako vyrážka. Podle odborníků se pot v kůži může zachytit z různých důvodů, včetně intenzivního cvičení, dlouhodobého odpočinku na lůžku, těsného oblečení nebo u dětí kvůli plenám.

V takových situacích pomůže obyčejný studený obklad. Chlad omezí průtok krve do zanícené oblasti. Když na vyrážku přiložíte studený obklad, může pomoci snížit otok a téměř okamžitě zastaví svědění. Můžete použít i ledový obklad, který ale zabalte do čistého ručníku či utěrky, abyste ochránili pokožku, a nenechávejte jej působit déle než 10 minut v kuse. U vyrážek, které pokrývají větší část těla nebo postihují oblast, na kterou je obtížné přiložit obklad, může přinést úlevu chladná koupel nebo sprcha.

Ovesné vločky

Ovesná koupel je osvědčeným a doporučovaným řešením pro různé kožní potíže. Mezi kožní problémy, kterým ovesná koupel prospívá, patří například ekzémy, opruzeniny či plané neštovice. Ovesné vločky působí protizánětlivě a zmírňují svědění, suchost i drsnost pokožky. Studie též prokázaly, že oleje obsažené v ovsu, pomáhají obnovovat pokožku.

Aloe vera

Aloe vera je dalším klasickým prostředkem, který je mimořádně účinný při zmírňování příznaků vyrážky. Uvnitř listů této rostliny se nachází gel, který má zklidňující, hydratační, antimikrobiální a protizánětlivé účinky. Aplikace rovněž dává pokožce pocit podobný chlazení. Účinnost aloe vera na vyrážku závisí na její povaze, obvykle se doporučuje na celkové podráždění kůže, vyrážku z horka a opruzeniny. Aloe obsahuje vitamíny C, A, E a B12, hořčík, zinek i esenciální mastné kyseliny. Obsahuje také enzymy, sacharidy a steroly, které přispívají k jejím protizánětlivým účinkům.

Tea tree olej

Tea tree olej je součástí řady kosmetických výrobků, včetně šamponů, prostředků na obličej a mýdel, a má mimo jiné výtečné antimikrobiální a antibakteriální vlastnosti. V kombinaci s dalšími léčebnými postupy může být tea tree olej účinným prostředkem i při léčbě vyrážek. Stejně jako všechny ostatní esenciální oleje je i tea tree olej vysoce koncentrovaný, proto jej před aplikací na pokožku zřeďte nosným olejem, abyste předešli případnému podráždění. Můžete ho zředit smícháním s jinými oleji, například kokosovým či olivovým, nebo s hydratačním krémem.

Aplikace oleje jako pomoc při vyrážce.
zdroj: unsplash.com

Kokosový olej

Vlastnosti kokosového oleje mohou přispívat ke zmírnění zánětu, podráždění a svědění, což z něj činí skvělou volbu pro léčbu opruzenin u dětí i dalších typů vyrážek. Kokosový olej je též specificky prospěšný při ekzémech, pomáhá hydratovat dehydratovanou pokožku spojenou s ekzémem a díky svým antibakteriálním vlastnostem může pomoci zabránit infekci, která by mohla vzniknout při příliš silném škrábání kůže. Obecně se doporučuje používat organický panenský kokosový olej nebo kokosový olej lisovaný za studena.

Epsomská sůl

Epsomská sůl neboli síran hořečnatý se tradičně používá v teplé koupeli ke zmírnění svalových bolestí. Namáčení v epsomské soli nebo též v soli z Mrtvého moře bohaté na hořčík a další minerály může pomoci zmírnit též svědění a šupinatění kůže. Bylo zjištěno, že hořčíkové soli zlepšují funkci kožní bariéry, pomáhají pokožce udržet vlhkost a snižují záněty. Koupel v Mrtvém moři se již po staletí doporučuje k léčbě řady kožních onemocnění.

Levandulový esenciální olej

Levandulový esenciální olej má velmi dobré protiplísňové účinky a je účinným prostředkem k léčbě některých kožních onemocnění. Stejně jako v případě tea tree oleje je i tento olej potřeba před použitím zředit. Studie testovala použití levandule na zvířatech s vředy a zjistila, že olej významně zmenšil velikost vředů, zmírnil zánět a vykazoval antimikrobiální účinky.

S pomocí přírody se lze zbavit nejen vyrážky, ale také lupů. Co pomáhá?

Zdroj: medicalnewstoday.com, verywellfamily.com, ncbi.nlm.nih.gov, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, healthline.com, europepmc.org, health.clevelandclinic.org

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X