Co o vašem zdraví prozradí vaše nehty: od suchých až po modré

Jak vypadají vaše nehty? Jsou vždy pečlivě upravené? Snadno se lámou a nedostatek lesku raději skrýváte pod lakem? To, jak vaše nehty vypadají, totiž vypovídá ledacos o vašem zdraví. Nevěříte? Pojďte se ponořit do následujících řádků a odhalte, jaké nemoci se u vás možná vyskytují. 

Co prozradí barva

Máte výrazně bledé nehty? Toto zbarvení by mohlo signalizovat hned několik nemocí. Nejčastěji můžou být bledé nehty známkou anémie, nemoci jater nebo podvýživy. Zařaďte do svého jídelníčku více železa a počkejte, zda se odstín vašich nehtů změní.

Zvláštní kapitolou jsou poté zcela bílé nehty. Pod pojmem bílé nehty nemáme na mysli nehty nalakované bílým lakem, ani bílé konce nehtů, nýbrž jejich přírodní bílé zbarvení. Pokud jsou navíc po okrajích tmavší, mohlo by se jednat o známku toho, že trpíte problémy s játry.

Žena si dělá manikůru.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Nehty kuřáků a cukrovkářů

Pokud jste náruživý kuřák, kromě zažloutlých zubů na sobě můžete pozorovat i zažloutlé nehty. V případě, že nekouříte, a i přesto jsou vaše nehty žlutě zabarvené, může to značit plísňovou infekci. Tu poznáte i podle toho, že nehty nejprve zežloutnou, poté zpevní a nakonec se rozpadnou. V krajních případech můžou žlutě zbarvené nehty značit také onemocnění plic, poruchu štítné žlázy a nebo cukrovku.

Namodralé nehty nejen v zimě

V zimě se vám může často stávat, zejména pokud trpíte špatným prokrvováním končetin, že vaše nehty mohou mít namodralý nádech. Jestliže se to ale děje i v letních měsících a je to setrvalý stav, může toto modré zbarvení značit, že vašemu tělu chybí kyslík. To je spojeno buď s plicním, nebo srdečním onemocněním. V případě, že na sobě tyto příznaky pozorujete, vyhledejte vašeho praktického lékaře.

Suché a lámavé nehty

Trpíte na suché a lámavé nehty, které se při sebemenším poškození štěpí? Jejich křehkost může být zapříčiněna nedostatečným příjmem minerálů a vitamínů ve stravě a rovněž náročným zaměstnáním, při jehož výkonu využíváte ruce a nemáte čas si je pravidelně pilovat. Popřípadě může být jejich křehkost způsobena i onemocněním štítné žlázy. Kombinace lámavých nehtů a jejich žlutého zabarvení značí přítomnost plísňové infekce.

Chcete posílit vaše nehty přírodní cestou? Naučte se jak správně pečovat o své nehty a dodat jim tu správnou výživu, kterou potřebují.

Ruce s rudými nehty drží telefon.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Zarudlá kůžička okolo nehtů

Stává se vám, že kůže kolem nehtového lůžka je zarudlá a nafouklá? Buď to může být způsobeno špatně provedenou manikúru, při které zajely nůžky pod nehet nebo se může jednat o známku toho, že máte zánět.

Tmavé čárkování

Všimli jste si, že se vám pod nehty začaly objevovat tmavě zbarvené čáry? Jestliže vám na nehet nespadlo nic těžkého, je potřeba okamžitě navštívit svého lékaře. Mohlo by se totiž jednat o příznak rakoviny kůže. Ta je považována za nejnebezpečnější typ rakoviny a její výskyt není radno podceňovat, ale okamžitě začít řešit.

Vlnky a nerovnosti

Všimli jste si, že povrch vašich nehtů je mírně zvlněný? Nemusí to sice nic znamenat, ale někdy to může značit časné stádium psoriázy (lupénky) nebo zánětlivé artritidy. Jestli se u vás vyskytují i další příznaky některé z těchto dvou nemocí, neváhejte navštívit svého lékaře.

Víte, že jedním ze základních minerálů, které vaše ruce potřebují, je kalcium? Pokud patříte mezi vegetariány či vegany, zařaďte do svého jídelníčku alternativní zdroje vápníku.

Zkuste se na své nehty podívat z jiného pohledu a odhalit tak třeba i nějakou nemoc, kterou trpíte, aniž byste si toho byli vědomi. Také se o své nehty starejte, pravidelně je ošetřujte krémem a zastřihávejte. Nehty toho totiž o váš prozradí mnohem víc, než byste mnohdy chtěli.

Zdroj: webmd.com

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X