Proč vás koušou komáři? Vědecké vysvětlení vás dostane

Někdo během letních měsíců o komárech ani neví, pro někoho jsou hotovým utrpením. Některé jedince tíží tento otravný hmyz více, jiné méně. Ptáte se, proč je tomu tak?

1. Úloha krevního typu

Mnoho lidí si neuvědomuje, že jejich krevní skupina může být jedním z faktorů, který ovlivňuje, zda budou či nikoli lákavým cílem pro komáry. Studie ukázaly, že lidé s krevní skupinou 0 jsou pro komáry největším lákadlem. Nejmenší zájem projevují komáři o osoby s krevní skupinou A a krevní skupina B je někde uprostřed. Komáři identifikují své cíle i podle sekretu, který vylučuje kůže.

2. Pot a mikroorganismy

Výzkumy ukázaly, že spocená kůže je pro komáry atraktivnější než kůže sušší. Výpary zjevně vylučují pachy, které komáři používají pro identifikaci jedinců. Na vině jsou sloučeniny jako je kyselina mléčná, amoniak a další.

Kromě potu jsou důležitým faktorem také mikroorganismy, které žijí na kůži. Komáry přitahují osoby, které mají na kůži více bakterií a to kvůli jemné vůni, kterou produkují.

3. Barva oblečení

Věřte tomu nebo ne, ale i barva oblečení by mohla být jedním z významných faktorů, které přitahují komáry. Některé barvy totiž přitahují jejich pozornost více a některé méně. Podle Johnathana Daya, profesora lékařské entomologie na Floridské univerzitě, přitahuje větší pozornost výrazné oblečení v barvách, které jsou v kontrastu s prostředím přírodním. Jsou to především barvy červená, tmavě modrá nebo černá.

4. Konzumace piva

Vědci se domnívají, že důvodem je mírné zvýšení teploty pokožky a koncentrace alkoholu v potu.

5. Těhotenství

Těhotné ženy mají tendence vydechovat větší množství oxidu uhličitého, který přitahuje komáry. Také mají mírně zvýšenou teplotu kůže.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X