Když se rozhlédnete při procházce městem kolem sebe, vždycky uvidíte někoho, kdo má na obličeji brýle, ať již dioptrické nebo sluneční. Brýle jsou navíc v současné době nejen korekční pomůckou problémů se zrakem či ochranou našich očí proti slunci, ale také výrazným módním doplňkem. Bohužel mnoho z nás jim zdaleka nevěnuje takovou péči, jakou bychom měli. Čistíme je až tehdy, když už přes ně téměř nevidíme. S trochou nadsázky ale můžeme říci, že si tímto způsobem zahráváme s ohněm.
Brýle a bakterie
Pravidelné čištění brýlí je totiž velmi důležité. Nejrůznější studie ukazují, že na většině zkoumaných dioptrických i slunečních brýlí se vždy nachází obrovské množství bakterií, včetně stafylokoka. Vysoké koncentrace bakterií se nacházejí především na nosních polštářcích a místech, kde brýle přiléhají k uším. Výzkumy též odhalují, že většina lidí si čistí brýle v průměru méně než jednou týdně a v naprosté většině případů se při tom soustředí pouze na skla. Podle odborníků bychom ale brýlové čočky měli čistit každý den, obroučky pak stačí jednou až dvakrát týdně.
Špinavé brýle a infekce očí
Bakterie žijící na povrchu našich brýlí mohou způsobit rozmanité infekce, ty mohou postihnout nejen oční víčka, ale také nejrůznější části oka samotného. Jednou z takových očních infekcí je i bakteriální keratitida, která vzniká v rohovce. Může způsobovat bolest, citlivost na světlo, slzení, výtok a ovlivňovat kvalitu vidění. Tento typ infekce může vzniknout velmi rychle a vyžaduje okamžitou léčbu. Znečištěné brýle nás také mohou vystavit riziku nepříjemného zánětu spojivek, který postihuje vnitřní stranu víčka a vnější vrstvu oka. Další běžnou oční infekcí, která může vzniknout, je blefaritida neboli zánět očního víčka. Může vést mimo jiné k tvorbě šupinek na víčku, otoku, zarudnutí a pocitu pálení.
Jak správně čistit brýlové čočky
K tomu, aby byly vaše brýle čisté a zářivé, nepotřebujete obvykle více než dvacet sekund. Začněte tím, že si umyjete ruce. Nechcete si přece na brýle přenést ještě bakterie z rukou. Nejprve se brýle doporučuje opláchnout destilovanou vodou, abyste smyli veškeré nečistoty z povrchu čoček, které by je mohly poškrábat. Následně osušte brýle hadříkem z mikrovlákna a na obě strany čoček naneste buď čisticí roztok, nebo v případě nouze též saponát na nádobí. Stačí rozetřít jednu kapku na obě strany čoček. V případě použití saponátu, brýle následně opláchněte a osušte.
Jak čistit obroučky brýlí?
Čištění obrouček je též velmi důležité, časem na nich ulpívají nejen nečistoty z okolí, ale také náš pot či make-up. To může následně představovat nebezpečí nejen pro citlivou oblast očí, ale též nosu či uší. Zanedbávané obroučky mohou způsobit různé dermatologické problémy. Postup čištění obrouček je podobný jako u čoček. Využít můžete buď speciální čisticí roztok, nebo saponát na nádobí. Poté je vhodné nosní a ušní části obrouček otřít tamponkem namočeným v lihu.
Co nedělat
Na závěr je vhodné upozornit na několik chyb, kterých se někteří z nás při čištění brýlí dopouštějí. Brýle nikdy nečistěte pomocí papírových kapesníků, ubrousků či oblečení, které máte právě na sobě. Zejména papírové utěrky jsou totiž často příliš hrubé a mohou na čočkách způsobit droboučké škrábance. Tabu by mělo být také čistění brýlí pomocí slin. Tímto způsobem si na brýle pouze přenesete nejrůznější mikroorganismy z vašich úst.
Trápí vás suché oči? Na vině může být řada našich zlozvyků.
Zdroj: oomc.com, ncbi.nlm.nih.gov, healthline.com, fitday.com