Whole food strava je trendy. Jaké výhody našemu tělu přináší?

Snažíte se jíst zdravě, ale jste zmateni mnohdy smíšenými informacemi o nejlepších potravinách pro vaše zdraví? Začněte tím, že se budete řídit jednoduchou zásadou, kterou doporučuje i mnoho lékařů a dalších odborníků z oblasti zdravotnictví. Jezte více whole food neboli plnohodnotných potravin.

Co znamená whole food?

Doslovný překlad celé nebo též plnohodnotné potraviny se někdy nahrazuje českým spojením celistvá rostlinná strava. Whole food nejčastěji zahrnuje zeleninu, ovoce, luštěniny, ořechy a celozrnné potraviny s minimálním zpracováním. Živočišné potraviny se tento výživový směr snaží naopak omezovat až zcela vyloučit.

Ne každé zpracování potravin je problém

Není zcela jednoduché rozdělit potraviny do dvou skupin, buď na potraviny plnohodnotné, nebo zpracované. Většina potravin, které jíme, totiž přirozeně prošla určitým stupněm zpracování, ať už jde o mytí, krájení, sušení, mražení nebo konzervování, a to není vždy špatně. Například zmrazování a konzervování potravin nám umožňuje celoroční přístup k rozmanitým druhům potravin.

Příklad plnohodnotného jídla, rozmanité druhy ovoce, ořechů a semínek.
zdroj: pixabay.com

Je však velký rozdíl mezi „ultra zpracovanými“ potravinami a „minimálně zpracovanými“ potravinami. Celozrnné obiloviny, luštěniny, ovoce a zelenina se blíží svému přirozenému stavu, v jakém byly v době sklizně, a jsou nabité vitaminy, minerály, vlákninou a dalšími důležitými živinami. S rostoucí mírou zpracování a rafinace ale výživová hodnota potravin klesá. S větší mírou zpracování se též zvyšuje pravděpodobnost přidání méně prospěšných složek, v podobě rafinovaného cukru, nezdravých tuků či velkého množství soli.  

Hlavní výhody konzumace plnohodnotných potravin

Výzkumy v oblasti výživy trvale ukazují, že vyvážená strava složená z ovoce, zeleniny, celozrnných obilovin, ořechů a luštěnin přináší zdraví prospěšné účinky. Mezi hlavní výhody upřednostňování konzumace plnohodnotných potravin patří nižší výskyt kardiovaskulárních onemocnění, rakoviny a cukrovky 2. typu. Další výhoda konzumace převážně whole food potravin vyplývá z množství rozmanitých živin působících společně.

Jak do svého jídelníčku zařadit více whole food?

Jíst více plnohodnotných potravin neznamená, že musíte vyřadit všechny zpracované potraviny. Zkuste ale některé z nich alespoň částečně nahradit pomocí whole food. Možností je mnoho. Například sladké snídaňové cereálie nahraďte miskou ovesné kaše s banánem nebo bobulovitým ovocem, müsli tyčinku hrstí ořechů a semínek, ovocné džusy konzumací celého ovoce, šunku a jiné uzeniny například pečeným kuřecím nebo vepřovým masem.

V souvislosti se zdravým stravování se často hovoří také o vegetariánství a veganství.
Víte, jaký je mezi nimi rozdíl?

Zdroj: hcf.com.au

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X