Co je to bezlaktózové mléko?

Bezlaktózové mléko vám nic neříká? Mnoho lidí nemůže konzumovat mléko a mléčné výrobky. Pokud někdo trpí nesnášenlivostí laktózy, může dokonce i pouhá sklenice mléka vyvolat celou řadu zdravotních obtíží mezi něž patří průjem, zvracení nebo bolesti břicha. Snadnou alternativou může být mléko bez laktózy.

Co je mléko bez laktózy?

Laktóza je látka označovaná jako mléčný cukr. Někteří lidé trpí jeho nesnášenlivostí. Výrobci potravin vyrábějí mléko odstraněním laktózy a přidáním laktázy do běžného kravského mléka. Hydrolyzuje laktózu v mléce a mléčných produktech. Laktáza je enzym, který produkuje člověk. Největší produkce se objevuje v raném dětství, postupem času jeho produkce klesá. Mléko bez laktózy má téměř stejnou chuť, texturu a nutriční profil jako běžné mléko. Lze jej používat stejným způsobem.

Obsah živin

Je to skvělý zdroj bílkovin. Kromě toho obsahuje mikroživiny mezi něž patří vápník, fosfor, vitamín B12 a riboflavin. Některé druhy jsou obohacené o vitamín D. Jak již bylo uvedeno výše, neobsahuje laktózu, ale laktázu. Je to tedy dobrá alternativa pro lidi, kteří trpí nesnášenlivostí na laktózu.

Chuť

Výrazný rozdíl mezi mlékem bez laktózy a běžným mlékem je chuť. Laktáza, enzym přidaný do mléka bez laktózy, rozkládá laktózu na dva jednoduché cukry: glukózu a galaktózu. Vzhledem k tomu, že naše chuťové poháry vnímají tyto jednoduché cukry jako sladší než cukry složité, konečný produkt bez laktózy má sladší chuť než mléko běžné. Pokud tedy používáte mléko bez laktózy, mějte tento fakt na paměti.

Stále je to mléčný výrobek

Ačkoli mléko bez laktózy může být dobrou alternativou pro osoby s laktózovou intolerancí, stále je to mléčný výrobek, takže nemusí být vhodné pro každého. U osob s alergií na mléko může konzumace mléka bez laktózy způsobit alergickou reakci, která vede k příznakům jako jsou trávicí obtíže, kopřivka nebo zvracení. Vzhledem k tomu, že se vyrábí z mléka kravského, není vhodné pro lidi s veganskou dietou. Pokud patříte mezi ty, kdo se rozhodli pro stravu bez mléčných výrobků nebo k tomu mají vážné zdravotní důvody, vyhýbejte se i konzumaci bezlaktózového mléka.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X