Proč se ve skutečnosti cítíte vyčerpaní a jak to změnit

Milujete spánek a každou noc si dopřáváte svých šest, sedm, osm nebo i více hodin hibernace v posteli, ale i přesto jste unavení? Ne vždy může za naši vyčerpanost nekvalitní či nedostatečný spánek. Dneska vám představíme několik věcí, kvůli kterým se můžete cítit stejně vyčerpaně jako po probdělé noci. A všechny mají jedno společné: jsou spojené s vaším zaměstnáním.

Náročné zaměstnání

Lékaři, záchranáři, hasiči, učitelé a další lidé, kteří pracují pod stresem a jsou neustále ve střehu, musí o to více dbát na dobu odpočinku a relaxace. Pokud i vy patříte k lidem, jejichž práce je psychicky náročná a jste každý den vystaveni novému a novému stresu, pokuste se do svého života zapojit pravidelné meditace a další cvičení, která vám pomohou najít ztracenou rovnováhu. A samozřejmě si dopřávejte i jiné formy odpočinku.

Dlouhá pracovní doba

K vašemu vyčerpání může přispět i dlouhá pracovní doba. Zejména pokud pracujete na směny a vaše pracovní doba má 12 až 14 hodin. Jestliže takto pracujete celoročně, je náročné vytvořit si nějaký pevný spací rozvrh. Ale i přesto se o to pokuste. Je to důležité a nezbytné, jinak vám hrozí chronické vyčerpání. Ať už tedy máte den volna nebo jste na směně, držte se svého spacího rozvrhu a každý den spěte stejný počet hodin.

Pokud máte na odpočinek vyhrazený čas pokaždé v jinou dobu, naučte se jak rychle usnout kdekoliv a kdykoliv.

Nedostatek peněz a nesplacená hypotéka

Starostmi spojenými s financemi si prošla spousta lidí. Zejména během pandemie covidu-19. Mnoho lidí přišlo o práci a svíral je strach a nejistota z nedostatku finančních prostředků. Možná i vás pandemie semlela a stále bojujete s vysokými měsíčními výdaji a nízkými příjmy. Starosti spojené s penězi jsou nepříjemné, protože i když se snažíte na ně nemyslet, stále se nachází ve vaší hlavě a vy se tak stresujete nonstop. A právě to může být i příčinou vašeho vyčerpání. Pokuste se svou finanční situaci vyřešit. Buď si o tom promluvte s partnerem, rodinou nebo třeba kamarády. Zkuste si uvědomit, jaké výdaje můžete omezit a z čeho byste naopak mohli získat finanční příjem.

Dívka sedí v kavárně s telefonem.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Nespokojenost v současném zaměstnání

Patříte k lidem, kteří chodí do práce, kterou nenávidí? Nejste jediní. Jenomže v některých případech se stane odpor k práci, do které pravidelně chodíte, příčinou totálního vyčerpání. To poznáte podle toho, že si svou frustraci vybíjíte například na svých blízkých nebo svém partnerovi. 

Občasné problémy, které si přinesete z práce domů jsou normální, ale pokud sami na sobě vnímáte, že se to stalo každodenní záležitostí, je nejvyšší čas nastalou situaci řešit. Nejjednodušším řešením je hledání nové práce, ale někdy stačí také domluva se šéfem a kolegy a uvědomění si toho, co vás na vaši práci vlastně tolik štve.

Jste chaotik se sklony k nepořádku

Jak vypadá váš pracovní stůl? Má všechno své místo nebo to spíš připomíná místo po výbuchu? Organizovanost, čistý pracovní stůl a uklizené prostředí dělá divy. Opravdu. V uklizeném prostoru se cítíte příjemně, nejste ve stresu z neustálého hledání věcí a můžete se více soustředit na práci. Patříte mezi chaotiky, kteří na svém pracovním stole mají hromadu papírů, propisek, prázdné hrnky od kávy a další věci? Zkuste si svůj stůl zorganizovat a uvidíte, že vám bude mnohem lépe.

Pracovní stůl pokrytý věcmi.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Prokrastinace

Vyhýbáte se pracovním úkolům a neustále je odkládáte, až vám na jejich zvládnutí nezbývá skoro žádný čas a vy jste tak nuceni pracovat dlouho do noci? Nebo přesčas? To nejspíš patříte do tábora lidí, kteří podlehli prokrastinaci. Udělejte tomuto chování přítrž. Zbytečně se totiž vystavujete stresu, který by jinak neexistoval.

Víte, že prokrastinace je největším nepřítelem produktivity? Naučte se naplánovat si svůj den efektivně a produktivně.

Zdroj: lifehack.org

Kateřina Matoušková

Ráda píšu, fotím, čtu a chodím do přírody, protože co je lepší, než čerstvý vzduch a pocit svobody? Možná jen šálek horké kávy, bez kterého si neumím představit žádné ráno.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X