10 hygienických chyb, které dělá většina z nás

Základy osobní hygieny se učí již děti od útlého dětství. Nicméně s postupem času se dozvídáme stále více o virech a bakteriích. To, o čem jsme se v minulosti domnívali, že je v oblasti hygieny správné či vhodné, v současné době již nefunguje. Znamená to, že některé věci, které nás v minulosti učily matky, již dnes neplatí. Podívejte se na tyto hygienické chyby, které lidé stále ještě dělají.

1. Používání antibakteriálních mýdel

Pomocí marketingu se podařilo přesvědčit část populace, že obyčejné mýdlo a voda nejsou dokonalé prostředky proti bakteriím, že je vhodné používat mýdlo antibakteriální. Není to však pravda. Látky obsažené v antibakteriálních mýdlech sice zabíjejí bakterie, ale současně s nimi buňky lidského těla. Některé látky přerušují přirozenou tvorbu hormonů v našem těle, což podporuje u bakterií tvorbu rezistence na antibiotika.

2. Používání dentální nitě

Pokud občas nebudete používat dentální nit, mohou vám krvácet dásně a dokonce si můžete způsobit onemocnění srdce. Vypadá to jako velmi zvláštní souvislost, ale není tomu tak. Když si řádně nevyčistíte mezizubní prostory, zůstanou v nich bakterie, které se mohou dostat do krevního oběhu, díky čemuž se stanou příčinou onemocnění srdce. Mohou se však dostat i do jiných částí těla.

3. Antiperspiranty

Nepoužít antiperspirant je pro mnoho lidí nemyslitelné. Přinejmenším je vhodné jeho užívání omezit. Mnoho antiperspirantů obsahuje škodlivé látky, které se dostávají přes kůži do krevního oběhu a dochází k jejich hromadění v mozku. Mohou být příčinou vzniku demence či Alzheimerovy choroby. Existují přírodní způsoby, kterými omezíte množství potu.

4. Nadměrné koupání

Nadměrné koupání způsobuje podráždění kůže a následný vznik infekce. Příliš časté mytí kůži vysušuje a ta pak následně praská. Tím se zvyšuje riziko, že se škodlivé bakterie dostanou snadněji do těla. Naše kůže je domovem asi 1 000 různých bakterií, jež spolu žijí v rovnováze. Porušení této rovnováhy může způsobit zdravotní komplikace.

5. Použití rukou pro odstranění potu

Pokud hodně sportujete, nedělejte tu chybu, že si pot z čela či obličeje budete otírat rukama. Především tělocvična není zrovna hygienické místo, na nářadí se vyskytuje celá řada škodlivých bakterií. Pokud si budete otírat rukama obličej po té, co jste na toto nářadí sahali, s největší pravděpodobností se některé bakterie dostanou na vaše tělo.

6. Látkové pleny

Věčné dilema maminek, látkové pleny či pleny jednorázové. Pokud používáte látkové pleny, nikdy je neperte s jinými druhy textilu. Po vyprání vyčistěte pračku pomocí bílého octa, zlikvidujete tak bakterie E.coli, které se do pračky mohly dostat z látkových plen.

7. Čištění koberců

Celá řada virů a bakterií se nachází v kobercích. Pro čištění koberců je vhodné používat parní čističe nebo dezinfekční spreje.

8. Sdílení hygienických potřeb

Někteří lidé nemají obavy o sdílení hygienických potřeb, mezi něž patří hřebeny, kartáčky na zuby, nůžky na nehty a další potřeby se členy rodiny nebo dokonce s blízkými přáteli. Bez ohledu na to, jaké máte mínění o čistotě svých blízkých, existuje celá řada zdravotních obtíží, které se tímto způsobem mohou přenášet.

9. Používání veřejných dálkových ovladačů

Univerzita v Arizoně provedla výzkum a zjistila, že dálkové ovladače, které se používají na veřejnosti, třeba v nemocnicích nebo na hotelových pokojích, obsahují větší množství bakterií než kliky toalet. Pokud tedy chcete takové ovladače používat, je nejprve vhodné je pečlivě otřít.

10. Nadměrně čisté prostředí

Jedna studie zjistila, že nadměrně čisté prostředí může zvyšovat riziko vzniku astmatu či výskytu ekzémů. Především dětské tělo potřebuje rozvíjet svůj imunitní systém tím, že se setká s bakteriemi a viry.

Tip: Nedopalky cigaret jako nebezpečí! Více čtení https://leakshare.org/cigarette-butts-the-most-littered-type-of-waste/.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X