Chcete posílit vaše plíce? Jezděte na kole. I malá vyjížďka se počítá!

Není nad to, když si za slunečného dne vyjedeme na pohodovou projížďku na kole. Kromě příjemně stráveného času a pozitiv pro naše duševní zdraví přináší jízda na kole mnoho benefitů též pro naše tělo. Představuje nejen výtečný způsob, jak posílit svaly na dolní polovině těla, ale skvěle posiluje také naše plíce.

Kolo a plíce

Odborníci z oblasti zdravotnictví obecně dospělým doporučují, aby se každý týden věnovali alespoň 150 minutám mírné aerobní aktivity nebo 75 minutám intenzivní aerobní aktivity. Jízda na kole několikrát týdně je vynikajícím způsobem, jak tuto kvótu splnit. Věděli jste ale, že jízda na kole nabízí intenzivní kardiovaskulární trénink, který může časem zlepšit účinnost a kapacitu vašich plic?

Rytmický, cyklický charakter jízdy na kole plicím velmi prospívá. Během jízdy plíce neustále dostávají čerstvý kyslík a zvýšená frekvence dýchání posiluje okolní svaly. Tím se zlepšuje kapacita plic, což má následně na náš organismus řadu pozitivních účinků.

Další důvody, proč začít jezdit na kole

Jízda na kole je také skvělou aktivitou pro lidi, kteří chtějí budovat svaly na nohou. Síla při jízdě na kole je vytvářena především hýžděmi, kvadricepsy a hamstringy. Kromě toho pomáhá též snížit krevní tlak a snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění, včetně infarktu i mrtvice. Podle studií má jízda na kole pozitivní vliv i na celkový cholesterol. Může zvýšit hladinu HDL (dobrého) cholesterolu a zároveň snížit hladinu LDL (špatného) cholesterolu a triglyceridů.

Jízda na kole lesem.
zdroj: pixabay.com

V neposlední řadě jízda na kole zmírňuje pocity stresu, deprese nebo úzkosti. Soustředění na cestu nebo na udržení tempa pomáhá rozvíjet koncentraci a uvědomování si přítomného okamžiku. Cyklistika zlepšuje též rovnováhu, držení těla a koordinaci pohybů. Tímto způsobem může pomáhat starším lidem jako určitá prevence před pády a zraněními, neboť rovnováha se s věkem zhoršuje.

Jízda na kole versus běh

Jízda na kole je sice skvělý kardio trénink, ale stejně tak i běh. Který z nich je tedy lepší? Odpověď do značné míry závisí na vašich kondičních cílech, zdravotním stavu a osobních preferencích. Běh i jízda na kole jsou, pokud jde o kardiovaskulární zdraví, stejně prospěšné. Obě aktivity jsou také dobrými způsoby spalování kalorií. Obecně platí, že při běhu, pokud je prováděn po stejnou dobu a stejnou intenzitou jako jízda na kole, se spaluje více kalorií, protože se při něm využívá více svalů.

Pokud chcete budovat svaly na nohou, je lepší jízda na kole. Běh sice také zapojuje většinu svalů na dolních končetinách, ale nemá takový vliv na nárůst jejich objemu. Je ale lepší pro tonizaci svalů, protože při něm pracuje celé tělo. Jízda na kole je naopak vhodnější pro lidi, kteří kvůli zranění potřebují cvičení s nízkou zátěží.

Jakými dalšími způsoby můžete zlepšit kapacitu vašich plic?

Zdroj: mayoclinic.org, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, ncbi.nlm.nih.gov

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X