Úraz jediného člověka vyžaduje někdy pomoc několika zachránců, a to k opatření prostředků první pomoci, k ošetření samotného poranění, k zajištění prostředků dopravy k lékaři. Tím náročnější k poskytnutí první pomoci je úraz, při němž utrpí poranění více lidí. Tehdy mluvíme o hromadném úrazu nebo hromadném poranění. K hromadným úrazům dochází při srážkách vlaků, tramvají, autobusů, při požárech a explozích.
Organizace první pomoci
Hromadný úraz je velmi náročný na poskytnutí první pomoci. Při jeho výskytu je zpravidla nedostatek odborných zachránců i prostředků první pomoci, ačkoli právě při něm docházívá většinou k těžkým poraněním. Především je třeba, aby alespoň někteří z těch, kteří zůstali nezraněni, uměli správně a organizovaně poskytnout raněným první pomoc a uměli použít a využít i provizorních prostředků první pomoci, jaké jsou v daném okamžiku dosažitelné.
Zásady první pomoci
Při poskytování první pomoci, která musí být rychlá, je nutno především správně zhodnotit situaci, zachovat klid a rozvahu a nepodlehnout panice. V dalším je třeba raněným poskytnout první pomoc a pak určit pořadí, v jakém se budou ranění odvážet k odbornému ošetření do nemocnice. Při srážkách vlaků musíme vytvořit skupinky zachránců a rozdělit je pro poskytování první pomoci do jednotlivých vozů nebo oddělení.
Samotná první pomoc se poskytuje raněným také v určitém pořadí – nejprve těm, kteří se dusí, potom raněným s otevřeným poraněním hrudníku a nitrobřišním krvácením, dále raněným s velkým krvácením z ran a raněným v bezvědomí a šoku, potom raněným s většími zlomeninami a nakonec ostatním s menším poraněním.
Po ošetření uložíme raněné na vhodném místě a připravíme je k odvozu v tomto pořadí:
1. poranění lebky, břicha, amputace, šok, otevřená poranění hrudníku, těžká krvácení, popáleniny, otevřené zlomeniny,
2. zavřené zlomeniny kosti stehenní, holenní, pažní, krvácení středního stupně závažnosti.
3. menší poranění a krvácení.
Při odvozu raněných musí každou skupinku doprovázet aspoň jeden průvodce.