Detoxikace organismu není jenom moderní termín. Co na ni použít?

V lékařství se často setkáváme s celou řadou termínů, které mohou postupem času získat negativní nálepky. Jedním z takových termínů je detoxikace organismu, jelikož o ní mluví prakticky každý. Skutečně se však jedná o velmi prospěšnou věc, která dokáže našemu organismu pomoci zbavit se nahromaděných škodlivin. Co je ale ideální na detoxikaci použít? Tuto otázku se pokusíme zodpovědět v našem článku.

Co na detox opravdu funguje?

Jarní detox, podzimní detox, detox citrusovými plody, je toho opravdu hodně. To vše a mnoho dalšího se můžete dočíst na internetu, některé postupy jsou možná až příliš zbytečně drastické. My se tady ale zaměříme na něco přirozeného, co zvládne každý, a přesto to může mít blahodárný dopad na zdraví. K detoxikaci jsou velmi vhodné:

  • Sladkovodní řasy
  • Ostropestřec

Pojďme se podívat nejprve na sladkovodní řasy, kterých je hned několik druhů. Jedná se třeba po řasy jako chlorella nebo spirulina. Tyto řasy obsahují velké množství betakarotenu, vitaminů a antioxidantů. Jsou tak skvělé jako zdravá výživa. Zpravidla je seženeme v práškové formě, která lze namíchat do různých smoothie. Můžete z nich ale vyrábět také polévky, rizoto, saláty a mnoho dalšího.

Všestranný ostropestřec

Zatímco sladkovodní řasy jsou exotického původu z tropických a subtropických oblastí sladkovodních toků, rozhodně to neplatí pro následující bylinu. Jedná se o ostropestřec drcený, který má celou řadu využití. Kromě detoxikace může pomoci třeba také při hubnutí. Z pohledu detoxikace je nicméně velmi prospěšný pro zdraví našeho srdce, jater a také žlučníku.

Zmiňovali jsme výše, že ostropestřec mariánský se používá drcený. Je to z toho důvodu, že jeho semínka je nejprve nutno rozdrtit, abychom z něj dostali to nejlepší. V opačném případě by nám jejich tvrdá slupka prošla pouze trávicím traktem bez hlavního účinku. Semena se poměrně špatně drtí, ale naštěstí lze zakoupit již drcená forma.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X