V lékařství se často setkáváme s celou řadou termínů, které mohou postupem času získat negativní nálepky. Jedním z takových termínů je detoxikace organismu, jelikož o ní mluví prakticky každý. Skutečně se však jedná o velmi prospěšnou věc, která dokáže našemu organismu pomoci zbavit se nahromaděných škodlivin. Co je ale ideální na detoxikaci použít? Tuto otázku se pokusíme zodpovědět v našem článku.

Co na detox opravdu funguje?

Jarní detox, podzimní detox, detox citrusovými plody, je toho opravdu hodně. To vše a mnoho dalšího se můžete dočíst na internetu, některé postupy jsou možná až příliš zbytečně drastické. My se tady ale zaměříme na něco přirozeného, co zvládne každý, a přesto to může mít blahodárný dopad na zdraví. K detoxikaci jsou velmi vhodné:

  • Sladkovodní řasy
  • Ostropestřec

Pojďme se podívat nejprve na sladkovodní řasy, kterých je hned několik druhů. Jedná se třeba po řasy jako chlorella nebo spirulina. Tyto řasy obsahují velké množství betakarotenu, vitaminů a antioxidantů. Jsou tak skvělé jako zdravá výživa. Zpravidla je seženeme v práškové formě, která lze namíchat do různých smoothie. Můžete z nich ale vyrábět také polévky, rizoto, saláty a mnoho dalšího.

Všestranný ostropestřec

Zatímco sladkovodní řasy jsou exotického původu z tropických a subtropických oblastí sladkovodních toků, rozhodně to neplatí pro následující bylinu. Jedná se o ostropestřec drcený, který má celou řadu využití. Kromě detoxikace může pomoci třeba také při hubnutí. Z pohledu detoxikace je nicméně velmi prospěšný pro zdraví našeho srdce, jater a také žlučníku.

Zmiňovali jsme výše, že ostropestřec mariánský se používá drcený. Je to z toho důvodu, že jeho semínka je nejprve nutno rozdrtit, abychom z něj dostali to nejlepší. V opačném případě by nám jejich tvrdá slupka prošla pouze trávicím traktem bez hlavního účinku. Semena se poměrně špatně drtí, ale naštěstí lze zakoupit již drcená forma.