Co způsobuje častou bolest hlavy?

Mohou mít mnoho příčin, ale někteří lidé zjišťují, že častých bolestí hlavy se mohou rychle a účinně zbavit pouhou změnou skladby svého jídelníčku. Osvědčenou prevencí je například konzumace malých jídel v pravidelných intervalech. Dlouhé pauzy mezi jednotlivými jídly někdy vyvolávají bolesti hlavy tím, že se snižuje hladina cukru v krvi.

Další příčiny

  • dehydratace – hlavně v horkém prostředí, po tělesné námaze nebo při nadměrném pití alkoholu. Ztrátu tekutin je nejlepší nahrazovat pitím většího množství vody, což od bolesti hlavy zpravidla uleví.
  • kofein – nadměrné množství této látky ovlivňuje přísun krve do mozku. Lékaři nedoporučují nepít víc než tři šálky kávy nebo čaje denně. Kofein je však třeba omezovat postupně, neboť jeho náhlý nedostatek obvykle vede k abstinenčním bolestem hlavy
  • alergie – na jídlo a na přísady používané v potravinových výrobcích. Někomu může vyvolat bolest hlavy jídlo v čínské restauraci, kde může být alergenem fermentovaná sója nebo rybí omáčky
  • napětí – důsledkem bolesti hlavy může být duševní, tělesné nebo obojí napětí zároveň
  • nemoci – bolest hlavy může být také příznakem celé řady nemocí, např. špatné činnosti jater, ledvin, nebo alergie

Běžnými příčinami bývají také starosti, kocovina, špatné držení těla, krční artritida, bolest zubů, namáhání očí, řízení auta na dlouhé vzdálenosti. U žen to bývají hormonální výkyvy před začátkem menstruace, v těhotenství či po přechodu.

Jak se bolesti hlavy zbavit

Nejlepším lékem je odpočinek, vypití většího množství tekutin – nejlépe vody, v krajním případě použití utišujícího léku (acylpyrin nebo aspirin).

Co jíst a co omezit

K jídlům, která pomohou odstranit či alespoň zmírnit bolesti hlavy patří:

  • lehce stravitelná jídla v pravidelných intervalech, čímž se zabrání nízké hladině krevního cukru
  • ořechy, slunečnicová, dýňová, či jiná semínka, panenské rostlinné oleje a avokádo kvůli obsahu vitaminu E

Naopak omezit bychom měli:

  • nadměrné dávky kofeinu v kávě, v silném čaji a v kolových nápojích
  • nadměrné dávky alkoholu.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X