5 důvodů, proč nás přejídání zabíjí

Neradi necháváte jídlo na talíři i v momentě, když už jste plní? Jedná se o zlozvyk, který nijak nesvědčí našemu zdraví a při pravidelném přejídání si lze přivodit i vážné zdravotní obtíže. Přejídání považuje většina lidí za neškodné. Pokud k němu dochází jen vzácně, může mít na svědomí zácpu, nadýmání či pálení žáhy. Pravidelné přejídání se však může podepsat velmi negativně na našem zdraví a níže si uvedeme 5 hlavních důvodů, proč bychom se ho měli vyvarovat.

Proč je přejídání nebezpečné?

  1. U těhotných je přejídání nebezpečné, neboť by mohlo vést k rozvoji diabetu, hypertenze, preeklampsie nebo komplikacím souvisejících se zaměstnáním.
  2. Přejídání ovlivňuje váš mozek. Studie ukázaly, že vede k poklesu paměti a kognitivních funkcí. Nadměrná konzumace stresuje tělo, což ovlivňuje jeho normální fungování.
  3. Přejídání vede ke vzniku rakoviny. Podle vědců z institutu Whitehead v Cambridgi v Massachusetts je obezita pravděpodobně největším přispěvatelem ke vzniku rakoviny.
  4. Silně zatěžuje trávicí systém, což vede k nerovnováze v těle. Čím více přetěžujeme tělo, tím méně je schopno správně trávit živiny, tuky a sacharidy. Obzvláště nezdravé je přejídání v nočních hodinách.
  5. Přejídání vede k celé řadě dalších zdravotních obtíží – nespavosti, vysokému cholesterolu, hypertenzi, hemoroidům, stresu, refluxu kyseliny, astmatu či diabetu.

Pro některé lidi je nadměrná konzumace jídla možností, jak se zbavit stresu, někteří si však své jednání neuvědomují a činí tak ze zvyku. Pokud aktuálně nijak nepůsobí potíže, mohou se projevit v pozdějším věku. Čím dříve se stravovací návyky upraví, tím menší dopad bude mít tento zlozvyk na organismus. Při přejídání je náš organismus zatěžován a musí provádět změny související ze zpracováváním potravy. Toxiny ničí naše tělo a celý přirozený trávicí systém je ohrožen. To vede k poruchám celého organismu.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X