3 rostliny, které vyrábí kyslík i v noci a zlepší váš spánek

Rostliny a stromy jsou úchvatnými organismy, které tvoří plíce naší Země. Prostřednictvím fotosyntézy vyrábí kyslík, bez kterého bychom nepřežili. V domácnostech a kancelářích pomáhají zlepšit kvalitu ovzduší filtrováním chemických toxinů a mikrobů. Mnohdy se také podílí na vlhkosti vzduchu a estetické kráse interiéru.

Drtivá většina rostlin během dne pohlcuje oxid uhličitý a vyrábí kyslík, zatímco během noci kyslík spotřebovává. To je důvod, proč se nedoporučuje dávat příliš mnoho květin do ložnice, jelikož nám v nočních hodinách dýchají kyslík, který sami potřebujeme. Naštěstí existují i rostliny, které dokáží vyrábět kyslík v noci. Tomuto typu fotosyntézy se říká CAM cyklus neboli Crassulacean acid metabolism (metabolismus kyselin u tučnolistých).

V dnešní době trpí stále více lidí nedostatkem spánku. Kvůli kterému hledají řešení ve formě lepší matrace, relaxačních technik nebo i bylinných čajů pro lepší spánek. Spánek se může zlepšit přirozenou cestou i pořízením rostlin, které v noci vyrábí kyslík. Jelikož trávíme v ložnici kolem třetiny života, jedná se z dlouhodobého hlediska o skvělé řešení. Rostlin vyrábějících v noci kyslík je více, představíme si 3 hlavní z nich.

Tchýnin jazyk

Jak již bylo řečeno, tato úžasná rostlina dokáže v noci proměňovat CO2 na kyslík. Odborníci tvrdí, že pro plný účinek by bylo potřeba mít v ložnici na jednu osobu hned několik těchto rostlin. Tchýnin jazyk má velkou výhodu i v tom, že dokáže ze vzduchu odstraňovat formaldehyd, který je v domácím prostředí emitován. Tento toxin se v interiérovém ovzduší nachází zejména díky závěsům, překližkám, tabákovému kouři, nábytku, lepidlům, stropním deskám, textiliím, odličovacím ubrouskům, podlahovým krytinám, barvám, lakům, čalounění atd.

tchynin-jazyk

Zelenec

Podle odborníků je zelenec také jednou z nejlepších rostlin na čištění vzduchu. Testy prováděné NASA ukázaly, že dokáže odstranit až 90% potenciálně karcinogenního formaldehydu ze vzduchu. Kromě čištění vzduchu také absorbuje pachy a výpary. Dále se podílí na udržení správné hladiny kyslíku v místnosti.

zelenec

Fíkovník posvátný

Fíkovník posvátný dokáže to samé, co předchozí rostliny, vyrábět v noci kyslík. Jedná se o strom, ale lze narazit i na fíkovník ve formě keře. Dnes se v interiéru pěstuje stále častěji a můžete ho pěstovat třeba v květináči. Nejpopulárnější je v Indii, jelikož to byl právě fíkovník, pod kterým dosáhl Buddha osvícení.

fikus-posvatny

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X