Heřmánek, to je všelék, který zná snad úplně každý

Představovat heřmánek pravý, to je jako nosit dříví do lesa. V tuzemsku jedna z nejrozšířenějších a zřejmě asi nejvyužívanějších bylin ze všech. Prostě královna.

Heřmánek najdete na polích, na lesních lukách, mezi obilím, a hojně ho je především po zimě, pokud bylo hodně sněhu či vlhkém jaru. Sbírají se květy od května do září.

Heřmánek má léčebné účinky a neskutečně široký záběr svého využití, takže s největší pravděpodobností nechybí v žádné domácnosti. Velké zastoupení má rovněž v kosmetickém průmyslu.

Účinky byliny

Heřmánek se používá na bolesti zubů, břicha, žaludku, močových cest a močového měchýře, na křeče břicha, nadýmání, průjem, vyrážky, poruchy menstruace, nespavost, zvýšenou teplotu, bolestivé rány, zánět nadvarlete, hemeroidy, únavu očí, zánět spojivek, zástavu močení.

Má protizánětlivý účinek, desinfikuje, přikládá se na mokvavé kožní vyrážky, pomáhá při svědění pokožky, rýmě, rovněž má pozitivní vliv na naši náladu, vyčerpanost, únavu. Využívá se při mytí vlasů, jejichž kvalitu příznivě ovlivňuje.

Užívání heřmánku

Čaj: 1 lžičku heřmánku spaříte ¼ litrem vody a krátce vylouhujete. Heřmánkový čaj nepijte dlouhodobě, mohl by zlikvidovat střevní mikroflóru.

Obklad: jednu polévkovou lžíci zalijete ¼ litrem vařícího mléka, vylouhujete, scedíte a přikládáte jako teplý obklad na bolavá místa.

Inhalace: jednu polévkovou lžíci zalijete litrem vroucí vody. Poté pod ručníkem vdechujete. Působí příznivě na rýmu a katar vedlejších dutin.

Polštář: do lněného pytlíku vložíte usušený heřmánek a zašijete. Můžete ho nahřívat na suché pánvi a přikládat.

Olej: lahvičku naplníte čerstvými květy heřmánku a zalijete je olivovým olejem tak, aby byly ponořeny. Uzavřenou lahvičku necháte 14 dní na slunci a poté ji uchováváte v lednici. Pomáhá např. při neuralgii.

Mast: 250 g vepřového sádla zahřejete a vsypete do něj dvouhrst čerstvých květů heřmánku. Směs promísíte, přikryjete a necháte přes noc vychladnout. Druhý den mírně zahřejete a protlačíte přes lněný hadřík. Je vhodná při léčení ran.

Koupel: 2 hrsti suchých květů zalijete litrem vroucí vody, necháte 15 minut vyluhovat, slijete do vany. Ideální pro celý nervový systém.

Nálev: hrst sušených květů heřmánku přelijete vroucí vodou, 15 minut louhujete a pak přecedíte. Nálevem si umýváte tvář, ta dostane zdravou barvu, Rovněž ho lze použít při mytí vlasů.

 

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X