D-ribóza, kriticky důležitá molekula cukru

Ribóza patří mezi monosacharidy ze skupiny aldopentóz a v přírodě je obvyklá její D forma. Je to součást mnoha důležitých, látek, včetně naší DNA (genetický materiál), nachází se zde informace o všech bílkovinách, které jsou produkovány v našem těle. Kromě toho vytváří primární zdroj energie buněk – adenosintrifosfát (ATP). Ačkoli naše tělo přirozeně ribózu produkuje, někdo věří, že doplněk D-ribóza může zlepšit naše zdraví či výkon.

Přínosy D-ribózy

1. Může pomoci obnovit energii buněk

D-ribóza je součástí struktury ATP, hlavního zdroje energie pro naše buňky. Proto se výzkumy zaměřovaly na to, zda doplňky ATP mohou pomoci zlepšit zásoby energie ve svalových buňkách.

2. Může zlepšit funkce srdce u lidí se srdečním onemocněním

Struktura D-ribózy

Výzkumy naznačují, že D-ribóza může zlepšit produkci energie v srdečním svalu, neboť je nezbytná pro produkci ATP.

Některé výzkumy ukazují přínosy doplňků D-ribózy pro osoby s nízkým průtokem krve do srdečního svalu, jak je patrné u onemocnění mezi něž patří onemocnění koronární arterie. To je pravděpodobně způsobeno úlohou D-ribózy při produkci buněčné energie.

3. Podpora výkonnosti

Ribóza je potřebná nejen pro tvorbu, ale i obnovu ATP. Jeho zvýšená spotřeba se projevuje právě při vysoce intenzivním tréninku. Jestliže buňkám chybí dostatek ribózy, nemohou efektivně produkovat ATP.

Některé výzkumy podporují možné přínosy D-ribózy ve vztahu k cvičení a tvorbě energie u pacientů se specifickými chorobami. Většina výzkumů u zdravých populací neprokázala zlepšení ve výkonu.

4. Zlepšení funkce svalů

Omezený výzkum uvádí smíšené výsledky týkající se schopnosti doplňků D-ribózy zlepšit funkci svalů a pohodu u lidí s genetickou poruchou deficitu myoadenylát deaminázy (MAD).

Dávkování a vedlejší účinky

Obecně bylo ve studiích doplňků D-ribózy hlášeno velmi málo vedlejších účinků. Bylo zjištěno, že jednotlivé dávky 10 gramů D-ribózy jsou bezpečné a obecně dobře snášeny zdravými dospělými. Jako doplněk je obvykle dostupná ve formě tablet.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X