Pivovarské kvasnice: jaké výhody poskytují a jak je používat?

Jak název napovídá, pivovarské kvasnice jsou nejčastěji používány pro výrobu piva. Pocházejí z jednobuněčné houby známé jako Saccharomyces cervisiae. Jsou oblíbeným doplňkem mezi vegetariány a vegany a to kvůli vysokému obsahu vitaminu B a bílkovin.

Zdraví prospěšné složky v kvasnicích

Pivovarské kvasnice obsahují chróm a další důležité vitamíny a minerály, z nichž některé obsahují vysoké hladiny, které zahrnují doporučený denní příjem. Mezi tyto živiny patří vitaminy riboflavin (90%), thiamin (80%), niacin (50%), vitamín B – 6 (40%) a folát (15%) a z minerálů je to selen (90% ), draslík(18%), zinek (10%) a hořčík (8%).

Pivovarské kvasnice také obsahují 16 gramů bílkovin a 6 gramů vlákniny na dvě lžíce.To se rovná přibližně jedné třetině denního příjmu bílkovin a jedné čtvrtině denního příjmu vlákniny.

pivovarské kvasnice

Zdravotní i další výhody pivovarských kvasnic

  • Chrom je známý pro podporu zdravé hladiny cukru v krvi. Všechny ostatní látky pomáhají podporovat imunitu organismu.
  • Mezi další výhody patří podpora zdraví pokožky, zvýšení energetické hladiny, udržení hladiny cholesterolu v normálním rozmezí.
  • Podporují, společně se cvičením a vhodnou dietou, redukci váhy.
  • Mají dobrý vliv na nervovou soustavu, zdravé trávení a kvalitu pokožky.
  • Zvyšují energetickou úroveň organismu.

Pivovarské kvasnice vs. jiné kvasnice

Ne všechny kvasnice se vyrábějí stejně. Ve skutečnosti existuje rozdíl mezi pivovarskými kvasnicemi a jinými kvasnicemi, jako jsou pekařské. Hlavní rozdíly jsou v jejich složení, ale chuť a výhody hrají roli.

Pekařské kvasnice jsou aktivní kvasnice používané při výrobě chleba a nedoporučují se konzumovat v jiné podobě a to kvůli své schopnosti rozšiřovat se v žaludku.

Pivovarské kvasnice jsou neaktivní kvasinky, které nebudou mít stejný účinek, a proto se obvykle nepoužívají při výrobě chleba.

Pivovarské kvasnice – využití

Používáte-li pivovarské kvasnice kvůli jeho přínosům pro zdraví, buďte opatrní, se zvýšením tepla mají tendenci ztrácet obsah vitamínu B. Jsou vhodné do polévek, omáček, těstovin, rýžových pokrmů či smoothie.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X