Proč by se i děti měly věnovat zahradničení a pěstitelství?

Přemýšleli jste někdy o tom, že byste i děti zapojili do pěstování zeleniny? Jelikož dnes většina dětí přichází do kontaktu se zeleninou a ovocem až na pultu supermarketů, neumí si často představit, co vše za pěstováním zeleniny a ovoce stojí a jak vůbec plodiny rostou. Zapojte do zahradničení a pěstitelství vaše děti, přinese jim to řadu výhod do života.

Nová znalost

Pěstování zeleniny, popřípadě některých druhů ovoce, je skvělou volbou, jak dětem ukázat, jak tyto plodiny vůbec rostou, jak dlouho to trvá, než jsou připraveny ke sběru apod. Děti nahlédnout do tajů pěstitelství a tento obor je jistě bude bavit, pokud je správně namotivujete. Pěstovat s dětmi můžete byliny, květiny, nejrůznější druhy zeleniny či ovoce. Děti také poznají, jaká práce se skrývá za vypěstováním kvalitní zeleniny.

Spolupráce

Spolupracovat budou děti během přípravy sázení, vytrhávání plevele, zalévání, sklizně apod., s rodiči či sourozenci. Díky tomu se děti učí, jak vzájemně spolupracovat, učit se naslouchat a dělat kompromisy. Když dítěti něco poradíte, na vlastní kůži si může vyzkoušet, zda daná rada funguje a učí se tak ověřovat, zda jsou tvrzení správná. Spolupráce a naslouchání je v životě člověka nesmírně důležité.

Trpělivost

Děti také během zahradničení a pěstování plodin zkoušejí svou trpělivost. Trpěliví musí být při samotné přípravě na pěstování, při sázení i čekání, než jim plodiny vyrostou. Pro děti je mnohdy čekání složité a chtějí mít vše hned, příroda jim však ukáže, že musí respektovat její rytmus.

Rozvoj dovedností

Velkým přínosem je především rozvoj dětských dovedností. Děti se učí pracovat se zahradním nářadím (třeba v dětské verzi), dostanou se do kontaktu s hlínou, vodou, sazenicemi a objevují, co vše se v hlíně nachází. Zažívají také kouzlo, kdy se ze zasazeného semínka stává rostlina a mohou pozorovat, jak se jí růst daří. I když to může pro některé rodiny znít jako samozřejmost, převážná většina dětí se s těmito přírodními elementy mnohdy nepotká tak úplně na vlastní kůži, zvláště děti, které vyrůstají ve velkých městech.

Nová hodnota

Pěstitelství je pro děti nesmírně přínosné i proto, že se učí vážit si potravin, protože vědí, jaká práce za jejich vypěstováním stojí. Jelikož si dnes můžete veškeré ovoce a zeleninu snadno koupit v supermarketech, ztrácí se jejich přímá hodnota. Děti se však učí, že se s potravinami neplýtvá a k jejich vytvoření vede dlouhá cesta. To je důležitá v dnešní moderní společnosti, která je zvyklá, že vše najde připravené v supermarketu.

Zdraví

Zapomenout nesmíme ani přínos pro dětské zdraví. Nejenže jsou děti na čerstvém vzduchu a pobývají častěji venku, ale také se pohybují, posiluje se jejich imunitní systém a podporuje zdravá psychika. Pobyt venku, který je spojen s některými činnostmi, má na děti nesmírně příznivý vliv. Samozřejmě je také náležitě unaví. Vyzkoušejte se svým dítětem zahradničit, vyhradit mu můžete svůj záhonek, o který se bude samo starat. Ve městech jsou pro rodiče s dětmi možností i komunitní zahrady.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X