Zdravé zuby vás chrání před psychickými problémy

Špatná ústní hygiena může být důsledkem zdravotních problémů, nevyvážené stravy a problémového chování. Mít zdravý, bezchybný a kompletní chrup není samozřejmostí. Naše starost o něj by měla být prioritní. Je těžší jíst plnou a vyváženou stravu, pokud nemáte všechny zuby zdravé.

Čištění zubů může odvrátit demenci

Správná ústní hygiena zahrnuje čištění zubů dvakrát denně, pravidelné návštěvy zubaře a vyhýbání se sladkému jídlu a pití. Při nesprávné péči o náš chrup může dojít k vytvoření zubního kazu, který způsobuje nejen bolest, ale také chronický zánět související s rizikem srdečních onemocnění.

Studie ukazují, že čištění zubů může působit jako prevence některých duševních onemocnění včetně demence, ale existuje i spousta dobrých důvodů pro udržení zdravých zubů, jako je například plnohodnotný požitek z jídla či reprezentativní charakter vašeho vzhledu.

Správná technika čištění zubů
pixabay.com

Méně zubů znamená více duševních onemocnění 

Japonští vědci provedli rozsáhlou studii s cílem zjistit souvislost mezi správnou ústní hygienou a vznikem psychických onemocnění. Do studie bylo zapojeno 1 566 účastníků z Japonska ve věkovém rozmezí 60 let a více, u nichž bylo v letech 2007 až 2012 sledováno jejich zdraví. 

Účastníci studie si nechali zuby pravidelně kontrolovat zubním lékařem a zároveň odpovídali na otázky týkající se jejich způsobu života. Na konci studie provedl výzkumný tým srovnání s cílem vypočítat pravděpodobnost vzniku demence a dalších duševních onemocnění u osob s různým stupněm ztráty zubů.

Lidé s nejmenším počtem zbývajících zubů, tedy 1-9 zuby, měli o 81% vyšší riziko demence, než lidé s 20 nebo více zuby.

Lidé s 10–19 zuby měli o 62% vyšší riziko demence a lidé zcela bez zubů měli o 63% vyšší riziko demence – tento výsledek tak může také ovlivnit ty, kteří nosí kompletní zubní náhradu.

Zubní péče u dětí
pixabay.com

Proč je důležité mít zdravé zuby

Výsledky studie ukazují, že nejdůležitějším faktorem se jeví žvýkání, které může stimulovat správný tok krve do mozku a proto lidé, kteří jsou kvůli špatnému chrupu nuceni vyhýbat se obtížně žvýkatelným potravinám, snižují zásobování mozku krví. 

Jisté je i to, že lidé s plným množstvím zubů mohou jíst zdravější stravu

Pokud někdo trpí bolestivým zánětem, může být způsobený dlouhodobým zubním kazem nebo onemocněním dásní. Pokud se situace neřeší, může zvýšit pravděpodobnost Alzheimerovy choroby. 

Vědci také zdůrazňují, že nedbalá péče o ústní dutinu bývá obecným znakem celkového špatného zdraví. Věnujte svým zubům stejnou péči, jako vlasům nebo nehtům. Budou vám sloužit ještě dlouho. Naučte se mít rádi sami sebe. Sebeláska a péče o sebe sama je důležitou součástí života a pokud se dlouhodobě zanedbáváte, vrátí se vám to dříve nebo později v podobě fyzických nebo psychických problémů.

jak se naučit mít ráda sama sebe
pixabay.com

Zdroj: nhs.uk

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X