Sebeláska: jak se naučit mít rád sám sebe

Slova jako děkuji a prosím se člověk naučí používat již v raném dětství. Umíte ale poděkovat svému tělu? Mít rád svoje tělo a správně o něj pečovat je cestou k úspěchu. Čím dříve se to naučíte, tím lépe pro vás. Někteří lidé odměňují své tělo masáží, jiní si zajdou do wellness. V následujícím článku vám poradíme tipy, jak se naučit sebelásce.

Vyzkoušejte meditaci a zdravý pohyb

Život bývá občas stresující, ve vaší mysli se honí tisíce myšlenek a vy nevíte, kam se nejdříve vrhnout. Zpomalte. Nadechněte se. Zavřete oči a snažte se soustředit na své tělo. K meditaci vám stačí si najít nějaké pěkné místo, kde je vám dobře. Někteří lidé dávají, zejména na začátku, přednost meditaci s průvodcem. Nabízí se spousta videí a aplikací, stačí najít tu, která vám bude nejvíce vyhovovat. Postupem času se naučíte využívat výhody meditace, jako je uvolnění mysli, soustředění se a odpočinutí kdykoli během dne. 

Pečujte o své tělo aktivním způsobem. Vyberte si pohyb, který vás baví a naplňuje. Nenuťte se do cvičení, které vás nebaví, jen proto abyste něco dělali. Najděte si to svoje. Pro někoho to může být jóga, jiného zaujme pilates nebo venkovní procházky, záleží jen na vás.

Meditace vám pomůže odpočinout si
pixabay.com

Udělejte si radost

Mějte radost z maličkostí, i dobrá zpráva může zlepšit náladu. Obklopujte se věcmi, které vám přináší radost. Mohou to být květiny, svíčky nebo třeba fotografie vašich nejbližších. Ať už je to váš pracovní stůl nebo domov, snažte se prostředí vyzdobit a zútulnit tak, abyste se cítili dobře. S lepší náladou přichází i lepší pracovní výsledky. 

Najděte si své oblíbené místo, kam budete chodit za odměnu, čerpat energii nebo si jen tak popovídat s přáteli. Můžete to být vaše oblíbená kavárna, park, les, náměstí… 

Před spaním přemýšlejte nad všemi hezkými věcmi, které vás během dne potěšily a co všechno se vám povedlo. Když se vám nedaří, věřte, že většina lidí vám ráda pomůže. Je úplně normální, že někdy nejste ve své kůži, od toho jsou tu přátelé, kteří vám rádi pomohou. 

Lidé, kteří vyzařují pesimismem, vidí ve všem problémy a šíří kolem sebe negativní emoce, nepouštějte do vaší mysli. Nenecháte si přece kazit vaše dny negativními řečmi a problémy jiných lidí. 

Udělejte si doma útulné prostředí
pixabay.com

Naplánujte si každý den

Zorganizujte si svůj čas tak, abyste si tento okamžik mohli dopřát. Nenechte si namluvit, že jídlo je ztráta času. Pokud nebudete dodávat tělu správné palivo, nebude vám moct dobře sloužit a to jak po fyzické, tak po duševní stránce. Naplánujte si každé ráno seznam činností, které chcete ten den stihnout. Každá splněná položka, i kdyby to byla drobnost, vás potěší. A klidně si do seznamu napište i “v klidu se najíst”, je to stejně důležité, jako odpovědět na všechny emaily.

Jak si naplánovat den
pixabay.com

Zpomalte

Dnešní společnost nás nutí žít rychle. Proč bychom ale měli podlehnout rychlému občerstvení či ,,coffee to go”? Místo hltání oběda při spěchání na tramvaj si běžte normálně sednout ke stolu a v klidu se najezte. Žvýkejte pomalu a jídlo si vychutnávejte. 

Naučte se správně dýchat. Můžete vyzkoušet i různá dechová cvičení, která budete pravidelně praktikovat. Než se pustíte do plnění povinností, nechte koncentrovat svou mysl a soustřeďte se na svůj dech. Naučte se odpočívat. Člověk není stroj a nemůže vše zvládat na sto procent. Pokud je vaše tělo vyčerpané, dejte mu to, o co si říká. Je normální jednou začas vynechat trénink nebo nechat nádobí na později. Uvidíte, že se díky zmíněným tipům budete ve svém těle cítit lépe. 

Naučte se odpočívat
pixabay.com

Pokud stále tápete, co to ta sebeláska vlastně je, doporučuji sáhnout po některé z knížek, která je na toto téma zaměřená. Může to být třeba Mistrovství v lásce od Dona Miguela Ruize. 

Poslední rada zní: usmívejte se. Věděli jste, že úsměv na vaší tváři zlepší automaticky náladu vám i všem ostatním, komu tento úsměv darujete?

Zdroj: healthline.com

Karolína Jelínková

Ráda jsem součástí přírody a sleduji, jak je rozmanitá a co všechno se v ní odehrává. Je to kouzlo. Kouzlo, které bychom měli chránit a pečovat o něj. Stejně tak by měl mít člověk rád sám sebe, protože každý z nás je malou součástí velké přírody.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X