Smích léčí aneb jaké zdravotní výhody přináší pravidelný smích

Smích je v lidském životě nesmírně důležitý. Je projevem radosti, spokojenosti a pohody. O smíchu se někdy říká, že je to „nejlepší lék“. Má smích opravdu vliv na lidské zdraví a přináší zdravotní výhody?

Smích

Důležité je zmínit, co smích vůbec je. Jedná se o mimickou vlastnost člověka, ale i vyšších primátů. Je projevem radosti, veselí a nadšení. Vzniká jako psychologická reakce na nejrůznější podněty, například vtip, lechtání apod. Smích je v lidském životě nejčastěji spojen s přáteli a rodinou, právě s nimi se totiž dokážeme uvolnit a náležitě se zasmát. Smích je prostředkem upevňování vztahů a znakem dobré nálady a vazeb.

Krátkodobé výhody

Úleva od stresu

Při smíchu dochází k uvolnění a přináší úlevu od stresu. Stačí jít na sklenku vína či procházku s přáteli, kteří vás rozesmějí, chápou vás a povzbudí, a vy na stres rychle zapomenete. Podle studií má smích vliv na funkce centrálních tepen. Při smíchu se totiž tepny roztahují, dochází ke zvýšené dilataci, což celkově preventivně přispívá ke zdraví kardiovaskulárního systému. Během smíchu tak náležitě procvičujeme tepny a udržujeme je zdravými.

Tolerance vůči bolesti

Výzkumníci z univerzity v Oxfordu provedli studii, která zkoumala schopnost účastníků snášet bolest před a po smíchu.Ve všech testech se potvrdilo, že účastníkům se po smíchu práh bolesti zvýšil. Tyto výsledky lze nejlépe vysvětlit působením endorfinů, které se se během smíchu uvolňují.

Uvolnění svalů

Akt smíchu aktivuje uvolňování endorfinů, což pomáhá snížit mentální i svalové napětí.

Sociální a psychické zdraví

Světová zdravotnická organizace definuje zdraví jako stav kompletní fyzické, duševní i sociální pohody. Naše zdraví tedy není dáno jen fyzickou kondicí, ale i duševní vyrovnaností a společenskými styky. Smích je totiž společenským signálem, tím, co osoby spojuje a vytváří lidské vazby. Nemusíme ani mluvit, pokud se usmějeme, je to signál, že je vše v pořádku a že s druhým souzníme. Smích je komplexním ochráncem našeho zdraví psychického, fyzického i sociálního.

Dlouhodobé výhody

Imunitní systém

Ano, pravidelný smích a dávka endorfinů zvyšuje obranyschopnost organismu, tedy protilátky, které bojují proti infekci ve vašem těle. Pravidelný smích se tedy podílí i na zdraví imunitního systému.

Kardiovaskulární zdraví

Smích podporuje prokrvení a roztažení cév, podporuje preventivně kardiovaskulární zdraví. Čím více smíchu, tím zdravější srdce.

Paměť

Humor a smích je tím, co prohlubuje zážitek a podporuje učení, tedy zapamatování informací. Pokud jsou naše zážitky spojeny s pozitivním prožitkem a smíchem, lépe si je zapamatujeme. Vzpomeňte si například na učení na zkoušku s vašimi přáteli. Lépe si informace zapamatujeme, jsou-li spojeny s pozitivním prožitkem.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X