Láká vás otužování? Chtěli byste vyzkoušet, jaké to je, ale nevíte jak na to? Lze navyknout tělo na chlad, aniž byste trpěli? Jak funguje metoda Wima Hofa a dechová cvičení? Přečtěte si, proč stojí za to vyzkoušet domácí otužování a jaké má přínosy pro vaše tělo i duši.
Jak začít s otužováním ve sprše
Velmi oblíbenou se v poslední době stala metoda Wima Hofa, která se zaměřuje na správné dýchání před samotným otužováním. Podle jednoho výzkumu pomáhá Wim Hofova metoda snižovat citlivost organismu na chladné prostředí a zároveň zvýšit pocity euforie. Jednoduché dechové cvičení můžete vyzkoušet i vy, pomohli vám nejen při vstupu do studené vody, ale také odbourat nahromaděný stres a vydržet s dechem během běžeckého tréninku.
Jak tedy začít s domácím otužováním? Nejjednodušší je provádět cvičení na konci běžného sprchování. Umyjte se jako obvykle teplou vodou a nakonec přepněte na studenou a vydržte po dobu cca 30 vteřin. Opakujte postup po dobu 30 po sobě jdoucích dní.
Pokud je pro vás zcela studená voda příliš velký šok, začněte ubírat teplotu postupně, abyste tělo navykli na chlad. Také je snadnější začít s otužováním v letních měsících, kdy vám vzhledem k celodennímu horku nevadí kontakt s chladnou vodou. Naopak v zimě máte tendenci se ve vaně spíše prohřát a studenou koupel si příliš neužijete, pokud nejste zvyklí.
Proč vyzkoušet otužování doma
Proč je vlastně koupání či sprchování ve studené vodě tak oceňované? Přestože na sociálních sítích jde především o publicitu a plnění různých výzev, existuje celá řada důvodů, proč byste se měli otužováním zabývat i vy.
Studie harvardské univerzity tvrdí, že lidé, kteří se pravidelně otužují, prožívají běžná infekční onemocnění méně intenzivně a jejich doba nemoci je kratší, než u zbytku populace. Je zajímavé, že riziko nákazy zůstalo stejné, tj. otužování nevede přímo k lepší obranyschopnosti vůči onemocněním, pouze zmírňuje jejich průběh a urychluje dobu rekonvalescence.
Studená sprcha je také přínosná pro váš vzhled. Jelikož dochází k lepšímu prokrvení celého organismu, více živin dostanou také vaše vlasy a pleť a obojí bude vypadat lépe. Pokud tedy chcete podpořit zdravý vzhled vašich vlasů a pokožky, dejte si čas od času studenou sprchu.
Otužování vede také k mnoha pozitivním dopadům na psychické zdraví člověka. Lidé, kteří se pravidelně noří do studené vody, mívají menší sklony k depresím, jsou méně unavení a lépe snáší napětí a stres.
Objevte i další zdravotní přínosy otužování, mezi které patří například pozitivní vliv na revmatismus, astma a celkovou životní pohodu.
Saunování a otužování
Věděli jste, že sprchování studenou vodou bylo odborníky považováno za přínosné již kolem roku 1600 př.n.l.? Ve starověkém Římě bylo oblíbenou součástí římských lázní tzv. frigidárium. Zjednodušeně řečeno šlo o soustavu vytápěných místností, kterými lidé procházeli až na konec, kde se nacházel vychlazený bazén.
Na tomto principu dodnes funguje saunování a pokud máte pocit, že je důležitější vlastní pobyt v sauně a závěrečnou ledovou sprchu nebo koupel často vynecháte, ochuzujete své tělo i mysl o velmi podstatnou a přínosnou část celé této procedury.
Zdroj: lifehack.org