Nastartujte svůj organismus s methioninem

Methionin je malou, téměř neznámou esenciální aminokyselinou zdánlivě zanedbatelného významu. Ale jen zdánlivě. Největší význam methioninu totiž tkví v tom, že je výchozí látkou pro další důležité aminokyseliny a hormony. Jejich vzájemný vztah je pro naše tělo nepostradatelný. Methionin je mimo to spolehlivým antioxidantem s detoxikačními vlastnostmi.

Methionin je esenciální aminokyselinou. Znamená to, že ji naše tělo nedokáže samo vyrobit, proto ji musíme dodávat prostřednictvím naší potravy. Zajímavostí je, že methionin nenajdeme v zelenině ani v luštěninách. Naopak dobrým zdrojem této aminokyseliny jsou obiloviny, ořechy, vejce, některé druhy ryb, nebo jogurty. Bohatou zásobárnu methioninu najdeme také v zelených potravinách, třeba v chlorelle pyrenoidose nebo mladém ječmeni.

Jak už jsme si uvedli výše, tak asi nejdůležitější vlastností methioninu je to, že se stává prekurzorem dalších aminokyselin a hormonů. Methionin jakožto výchozí látka nastartuje činnost dalších potřebných látek, mezi nimiž najdeme například cystein, adrenalin, karnitin, taurin nebo melatonin.

Připomeňme tak například, že melatonin přispívá ke zdravému spánku. Taurin snižuje náš krevní tlak. Karnitin využijeme při látkové přeměně. Adrenalin připraví náš organismus na blížící se nebezpečí a cystein nás ochrání před volnými radikály. Toto ale není jediná pozitivní vlastnost methioninu.

Jeho detoxikačních vlastností využijeme kupříkladu při regulaci příznivé hodnoty pH naší moči. Je to také právě methionin, který stojí za schopností vylučování odpadních látek prostřednictvím moči. Díky tomu zabraňuje vzniku nejrůznějších bakteriálních onemocnění, zánětů, otoků a onemocnění močového ústrojí.

Methionin, společně s cysteinem, je našim pomocníkem při boji s volnými radikály. Tyto aminokyseliny tak například ochraňují naše játra před důsledky nesprávného životního stylu. V přírodě je methionin mimo jiné propojen také s dalšími prekurzory, třeba s cholinem. Toto spojení dává methioninu do vínku další pozitivní vlastnost, kterou je snižování hladiny cholesterolu. Kromě toho taktéž dokáže účinně spalovat tuky a regenerovat naše svaly po náročné fyzické aktivitě. Díky této vlastnosti se methionin stal oblíbeným také u sportovců a lidí, kteří chtějí zhubnout.

Methionin se také podílí na syntéze kolagenu. Připomeňme, že kolagen je základním stavebním prvkem našeho těla. Kromě toho, že působí jako pojivo buněk prakticky v celém našem těle se také stará o stav naší kůže, chrupavek, šlach, kloubů, kostí nebo zubů, ale například i vlasů. A právě methionin nám pomáhá nejenom se snižováním lámavosti nehtů a vlasů, ale i s regenerací pokožky.

Methionin je jednou z nejméně zastoupených aminokyselin v našem těle. Přesto hraje nezastupitelnou roli ve fungování celého našeho organismu. Pojďme dopřát našemu tělu zdravou dávku vitamínů, minerálů a aminokyselin v nejčistší přírodní formě, třeba za pomoci zelených potravin chlorelly pyrenoidosy a mladého ječmene.

Milan

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X