Bolest zad v bedrech: jak ji rozhýbat doma a kdy jít raději k lékaři

Bolí vás záda? Bolestí beder si prošel snad každý z nás. Tato oblast zad se nachází pod hrudním košem a když začne bolet, je to velice nepříjemné. Čím může bolest zad v oblasti beder vzniknout a jak ji předcházet, se dozvíte v následujících řádcích.

Bolest zad v bedrech sama odezní do tří dnů

Začala vás bolet záda při vstávání z postele nebo při práci v předklonu? Pokud se u vás bolest v bederní oblasti vyskytla, mohlo k tomu dojít při sportu, při fyzicky náročné práci nebo také po celém dni stráveném u stolu. Bolest v bedrech má mnoho podob-můžete pociťovat tupou bolest nebo naopak nesnesitelné bodání. 

Pokud bolest pomocí cviků a protahování vymizí do 3 dnů, můžete být v klidu, jednalo se „pouze“ o akutní bolest. Pokud by ale přetrvávala a vy jste její léčení přehlíželi a bolest by trvala tři měsíce a déle, už by se jednalo o bolest chronickou.

Bolest v zádech souvisí také s nesprávným držením těla. Pokud se hrbíte a potřebujete zádové svaly trochu posílit, vyzkoušejte jednoduché cvičení na bolavá záda, která vám pomohou zpevnit nejvíce namáhané části těla.

cvičení na bolavá záda
pixabay.com

Co je to Ischias

Možná si pamatujete z dob dětství, že si vaši prarodiče čas od času zanadávali na ischias. Pro malé děti to bylo cizí slovo, ale pro dospělé je to velmi nepříjemný zážitek. Ischias je vlastně zánět sedacího nervu, vzniká podrážděním nebo stlačením sedacího nervu a projevuje se mravenčením, někdy necitlivostí a hlavně nesnesitelnou bolestí, která vystřeluje ze zad až do konečků prstů na nohou

Při léčbě ischiasu pomůže návštěva fyzioterapeuta, který vás naučí správné cviky. Pokud je bolest nesnesitelná a neustupuje, lze si vypomoci i léky na bolest. V případě závažného stavu je nutné přejít k chirurgickým zákrokům. 

Kdy jít s bolavými zády k doktorovi

Trápí vás bolest zad a zvažujete návštěvu lékaře? Bolavá bedra byste neměli podceňovat zejména v těchto případech:

  • Jestliže vás začalo v bedrech pobolívat po pádu či skoku na tvrdý povrch
  • S bolestí pociťujete i další symptomy, kterými mohou být například slabost v nohou, problémy s ovládáním močového měchýře a nebo bolest při čůrání a kašlání. 

V těchto případech není radno si zahrávat a okamžitá návštěva lékaře je opravdu nutností.

masáž lávovými kameny
pixabay.com

Prevence bolavých zad

Ti z vás, kteří bolest v bederní oblasti zažili, vědí, že to opravdu není nic příjemného, a proto je nejlepší obranou prevence.

Máte fyzicky náročné zaměstnání, ve kterém celý den zvedáte těžké předměty? Nebo naopak celý den strávíte u stolu a sotva se pohnete? Oba druhy prací zatěžují vaše záda a je dobré začít pravidelně cvičit a tím předcházet možným bolestem zad. 

Stejné riziko vzniku bolest beder vzniká i při neustálém nošení kabelky či batohu pouze na jednom rameni. Pravidelně proto střídejte ruce při nošení zátěže na ramenou i v rukou. 

Nejlepší prevencí jakékoliv bolesti těla je pravidelný pohybová aktivita. Pokud vás sportování nebaví a máte ho rádi rychle za sebou, naučte se cvičit ráno. Díky rannímu tréningu se dokonale probudíte a získáte větší motivaci k hubnutí během celého dne. Podívejte se i na další důvody, proč je lepší cvičit ráno.

Při boji proti bolesti zad je dobré vyzkoušet také jógu a pravidelně si dopřávat profesionální masáže zad

jóga a bolest zad
pixabay.com

Zdroj: webmd.com

Kateřina Matoušková

Ráda píšu, fotím, čtu a chodím do přírody, protože co je lepší, než čerstvý vzduch a pocit svobody? Možná jen šálek horké kávy, bez kterého si neumím představit žádné ráno.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X