Onemocnění břicha vyžadující rychlou pomoc

Předmětem první pomoci nejsou vždy jen poranění. Jsou to i choroby, které vznikají náhle v prudkých záchvatech. Při nich je nutný zákrok ke zmírnění bolestí, dále však je nutné odborné lékařské ošetření.

Na prvním místě jde o náhlá onemocnění břišních ústrojí, která začínají prudkými nebo postupně se zvětšujícími bolestmi s viditelným zhoršováním stavu nemocného. Zde je především třeba aspoň přibližně stanovit charakter onemocnění. Diagnózu samozřejmě stanoví jen lékař, naším úkolem však je zmírnit bolest, vhodně ovlivnit průběh onemocnění a zajistit včasnou dopravu nemocného k lékaři. Téměř ve všech případech náhlých onemocnění břicha je správné nepodávat žádné nápoje ani jídlo.

Zánět slepého střeva

Je to nejběžnější náhlé břišní onemocnění, jde o zánět přívěsku na slepém střevě. Choroba začíná neurčitými bolestmi v krajině pupku, které přecházejí do pravé strany břicha. Nemocný pociťuje nevolnost, zvrací. Při chůzí se setrvalá bolest mění v bodavou, nemocný se při chůzi krčí. V průběhu choroby se může v přívěsku vytvořit hnis, přívěsek praská a hnis se rozleje do břišní dutiny, což přímo ohrožuje život.

První pomoc

Nemocného uložíme do postele a na bolestivé místo přikládáme studené obklady. I když se bolesti zmírní, vždy povoláme lékaře.

Prasknutí žaludečního vředu

Prasknutím žaludečního vředu nazýváme stav, kdy v důsledku nahlodání vředem dochází k proděravění stěny žaludku. Žaludeční obsah vytéká do dutiny břišní a vzniká v ní prudký zánět.

Příznaky

Postižený pocítí náhlou křečovitou bolest v krajině žaludku, nastává tvrdý stah svalů břišních, nemocný upadá do mdloby a šoku. Nemocného uložíme vpolosedě s pokrčenými koleny a rychle jej dopravíme do nemocnice.

Střevní neprůchodnost

Střevní neprůchodnost vzniká zaškrcením střeva srůsty v jeho okolí po různých břišních operacích a zánětech nebo zauzlením střeva, popřípadě jeho otočením nebo ucpáním. Vzniká prudce se stupňující bolest. Postižený zvrací, břicho má napjaté, větry a stolice neodcházejí. Nemocného uložíme vpolosedě s pokrčenými koleny, na břicho dáváme vlažné obklady a co nejrychleji ho dopravíme do nemocnice.

Žlučové kameny (žlučníková kolika)

U člověka, který trpí žlučovými kameny, vznikají prudké řezavé bolesti v pravém podžebří, vyzařující do zad. Tyto bolesti jsou vyvolané tlakem kamenů procházejících žlučovodem. Nemocný se zmítá bolestí, někdy zvrací. Uložíme ho vpolosedě s pokrčenými koleny, na krajinu žlučníku přikládáme teplé suché obklady. Je nutná rychlá lékařská pomoc.

Ledvinové kameny (ledvinová kolika)

Podobný stav je i při ledvinových kamenech, které sestupují močovodem do močového měchýře za krutých bolestí vystřelujících směrem k močovému měchýři. Zákrok první pomoci je stejný jako při žlučníkové kolice.

Zdroj: J. Junas, PAPP

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X