Jak na omrzliny a prochladnutí

V protikladu ke škodlivým účinkům tepla se vyskytují poranění způsobená nízkou teplotou, chladem a mrazem. Jde o omrzliny – místní poškození těla a zmrznutí, vychladnutí – celkové postižení těla.

Omrzlina vzniká místním působením chladu na tělo, zejména na prsty rukou a nohou, nos a uši, které jsou nejméně zásobovány krví. Omrzliny vznikají sice mrazem, ale jejich vznik podporuje zvláště vlhký vzduch a vítr. Chlad působí na cévy, které se zužují, čímž vzniká nedokrevnost částí těla, kůže na nich bledne. Další působení chladu poškozuje stěny cév a nervová tělíska v kůži. Neposkytne-Ii se včas první pomoc, hrozí odumření tkání.

Podle závažnosti poškození těla dělíme omrzliny na tři stupně:

  • I° zblednutí a zarudnutí kůže, až ztráta citlivosti,
  • II° vznik puchýřů,
  • III° odumření omrzlých částí těla.

První pomoc

První pomoc se zaměřuje na zajištění rychlého prokrvení poškozené tkáně. Při prvním stupni se doporučuje vodní lázeň ve vlažné vodě nebo lehká masáž postižených částí těla čistýma rukama až do zahřátí. Omrzliny se nesmějí třít sněhem, protože se tím poškozuje kůže. Na omrzlinu pak přiložíme obvaz s borovou mastí nebo vazelínou.

Druhý a třetí stupeň omrzlin ošetřujeme v mírně vytopené místnosti. Omrzlé části těla omýváme vlažnou vodou nebo na ně přikládáme mul namáčený v postupně stále teplejší vodě. Zároveň přikážeme postiženému, aby končetinou pohyboval. Po zotavení pokryjeme postižené místo čistým mulem a obvážeme. Omrzlému podáváme teplé nápoje a zajistíme odvoz do nemocnice.

Celkové zmrznutí – vychladnutí

Jde o celkové poškození těla chladem, které postihuje lidi vyčerpané, vyhladovělé a opilé. Člověk se zpočátku cítí unavený, ospalý, ztrácí síly a při poklesu tělesné teploty i vědomí.

První pomoc

Zmrzlého člověka uložíme v slabě vytopené místnosti. připravíme koupel ve vlažné vodě. Není-li koupel možná, omýváme tělo postiženého nejprve chladnou a postupně teplejší vodou. Po zčervenání kůže a uvolnění údů začneme s kříšením. Po návratu vědomí podáme čaj nebo černou kávu. Postiženého přikryjeme teplou přikrývku a postaráme se o rychlý převoz do nemocnice.

Zdroj: J. Junas, PAPP

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X