Jak se zbavit pásového oparu

Je to velmi bolestivé onemocnění způsobené virem, který způsobuje také plané neštovice. Po jejich prodělání některé virové částice přežívají a zůstávají mnoho let nečinně v nervové tkáni.

Někdy později, když je potlačena činnost imunitního systému stresem nebo některými léky, se virus pomnoží a cestuje podél nervů. Způsobuje ostře palčivé, bolestivé pocity a tvorbu puchýřků na kůži.

Čím je nemoc charakteristická

Typická je extrémní citlivost a palčivá bolest na kůži v postižených oblastech, kterými jsou nejčastěji ramena, pas, tvář, paže, přední část hrudníku nebo také oko. Pokud virus napadne oko, může způsobit trvalé poškození zjizvením rohovky.

Jak pásový opar léčit

Závažnost onemocnění lze snížit vhodným lékem, například aciclovirem nebo famciclovirem, je-li podán již při prvních příznacích. Jako doplněk terapie může od nepříjemných příznaků pásového oparu ulevit i výživná dieta, která do určité míry redukuje dlouhotrvající neuralgickou bolest po prvním náporu tohoto nepříjemného onemocnění. Proti bolesti někteří lékaři předepisují mast z extraktu semen chilli.

Doporučená strava

 

Doporučuje se jíst hodně citrusového ovoce, meruněk, třešní, rajčat a černého rybízu. V tomto ovoci je totiž velký obsah vitaminu C a bioflavonoidů. Dalším vhodným pomocníkem, který preventivně chrání před vznikem pásového oparu je olivový olej, avokádo, ořechy, a to proto, že jsou bohatým zdrojem vitaminu E.

Ten je obsažen i v saflorovém oleji získávaném lisováním rostliny zvané světlice barvířská. Ta se pěstuje pro semeno obsahující 45-55 % oleje použitelného za studena stejně jako slunečnicový olej nejen jako bělící přísada do malířských barev, ale i pro lidskou výživu. Oproti slunečnicovému oleji obsahuje saflorový olej více kyseliny linolové, a to až 80 %.

Všechny výše uvedené potraviny jsou známé tím, že obsahují také antioxidanty, které mohou být užitečné při ochraně před zánětem. Ještě k nim lze přiřadit také nesolené arašídové pomazánky.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X