Ačkoli okurky a cukety vypadají na první pohled velmi podobně, nejde o stejnou zeleninu a v mnoha charakteristikách se od sebe zásadně odlišují. Obě jsou hojně využívanými potravinami a patří z botanického hlediska do čeledi tykvovitých rostlin. Jak jsou na tom ale z hlediska svých nutričních hodnot, zdravotních přínosů či možných rizik?
Chuť a použití
Okurka se nejčastěji konzumuje syrová. Používá se především do různých salátů nebo jako příloha. V poslední době jsou oblíbené i rozmanité okurkové polévky a koktejly, v neposlední řadě ji lze použít také do alkoholických nápojů. Cuketa má rozmanitější způsob zpracování, lze ji vařit, dusit, péct, grilovat i smažit. V salátech se cuketa konzumuje syrová, případně lehce tepelně upravená. Z cukety se připravují též cuketové nudle, které nahrazují špagety, a lze ji využít i při pečení chleba.
Okurky mohou mít mírně sladkou nebo nahořklou chuť. Existují různé způsoby, jak hořkost snížit, například odstraněním slupky či přidáním soli a třením jednotlivých částí o sebe. Syrová cuketa má rovněž mírně nahořklou až mírně sladkou chuť. Její sladká chuť se hodně zvýrazní při vaření.
Výživové hodnoty
Okurka a cuketa mají podobný nutriční obsah. Obě obsahují přibližně 95 % vody. Porce 100 g okurky se slupkou obsahuje 15 kalorií, oloupaná okurka 10 kalorií. Porce 100 g cukety obsahuje 17 kalorií. Z hlediska makroživin jsou obě plodiny poměrně chudé, cuketa však obsahuje více bílkovin než okurka. Mají také velmi nízký obsah tuků. Neobsahují cholesterol ani transmastné kyseliny. Okurka je o něco bohatší na sacharidy, cuketa zase obsahuje dvakrát více vlákniny.
Vitamíny a minerály
Cuketa je bohatší na většinu vitamínů, obsahuje 6,4krát více vitamínu C, čtyřikrát více vitamínů E a B6, 3,4krát více kyseliny listové a téměř třikrát více vitamínu B3. Je také bohatší na vitamíny A a B1. Okurka naopak obsahuje 3,8krát více vitamínu K a je také bohatší na vitamín B5. Cukety ani okurky neobsahují vitamín D a B12. Z hlediska minerálních látek okurka obsahuje 1,5krát více selenu a čtyřikrát méně sodíku. Na druhou stranu je cuketa bohatší na železo, draslík, hořčík, měď, zinek a fosfor. Obě mají stejný obsah vápníku.
Hubnutí a diety
Okurka i cuketa se skvěle hodí při redukčních dietách. Vzhledem k nižšímu obsahu kalorií a tuků je okurka vhodnější volbou pro nízkokalorické a nízkotučné diety, zatímco cuketa je vhodnější pro nízkosacharidovou dietu. Obě potraviny lze konzumovat také při ketodietě, Atkinsově dietě, středomořské dietě či DASH dietě.
Diabetes
Okurka i cuketa patří mezi potraviny s nízkým glykemickým indexem. Okurky obsahují bioaktivní látky s antidiabetickou a antihyperglykemickou aktivitou neboli aktivitou snižující hladinu cukru v krvi. Několik výzkumů ukazuje, že výtažky z okurky snižují hladinu glukózy v krvi, lipoproteinů o nízké hustotě a cholesterolu. Rovněž cuketa je považována za antidiabetickou potravinu.
Kardiovaskulární zdraví
Okurka a cuketa obsahují množství vlákniny, o které se uvádí, že snižuje riziko koronárního onemocnění srdce. Jedna studie též dospěla k závěru, že okurka snižuje systolický a diastolický krevní tlak u starších lidí.
Trávicí soustava, ledviny a kůže
Obě potraviny mají blahodárné účinky na celkové zdraví trávicího traktu, neboť jsou bohaté na vlákninu a zároveň obsahují velké procento vody. Velmi pozitivní účinky mají například při problémech se zácpou. Stejně prospěšný je zvýšený příjem tekutin i pro ledviny, konzumace okurek a cuket tak snižuje riziko vzniku ledvinových kamenů. Díky svému vysokému obsahu vody a některým vitamínům mají okurky i cukety blahodárný vliv také na zdraví kůže, zlepšují hydrataci vrstvy epidermis, která hraje klíčovou roli ve funkci kožní bariéry.
Příjem dostatečného množství vody nás může pomoci ochránit před celou řadou nemocí. Před kterými konkrétně?
Zdroj: healthdigest.com, heart.org, rjptonline.org, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, fdc.nal.usda.gov