Podle vědců mohou být oči snadným klíčem, jak zjistit náš skutečný biologický věk

Oči možná nejsou jen „oknem do duše“, jak říkají básníci, ale mají také co říct o našem zdraví. Oči mohou trápit nejrůznější potíže, které nemusí souviset jen s kvalitou našeho zraku. Některé potíže či anomálie, které se v souvislosti s očima objeví, mohou totiž být příznakem dalších onemocnění. I z toho důvodu se tak vyplatí případné problémy s očima nepodceňovat.

Proč se vyplatí vyrazit k očnímu lékaři?

Různé potíže, které pozorujeme v souvislosti s našima očima, mohu být často příznakem specifických zdravotních problémů. Suché oči mohou být příznakem revmatoidní artritidy. Vysoká hladina cholesterolu může způsobit, že se kolem barevné části oka, zvané duhovka, vytvoří bílý, šedý nebo modrý prstenec. Měděný či zlatý kroužek kolem duhovky je hlavním příznakem Wilsonovy choroby, vzácné genetické poruchy, která způsobuje hromadění mědi v mozku, játrech a dalších orgánech.

Hnědé oko ženy zblízka.
zdroj: unsplash.com

A to není všechno. Poškození cév v zadní části oka, zvané sítnice, může být časným příznakem poškození nervů v důsledku cukrovky, vysokého krevního tlaku, ischemické choroby srdeční, stejně jako glaukomu a věkem podmíněné makulární degenerace.

Sítnice a biologický věk

Podle nové studie, která byla zveřejněna v časopise British Journal of Ophthalmology, nám navíc sítnice může též poskytnout snadný, neinvazivní způsob, jak určit skutečný biologický věk našeho těla, který může, ale nemusí odrážet náš chronologický věk. Sítnice nabízí jedinečné „okno“ pro hodnocení základních patologických procesů systémových cévních a neurologických onemocnění, které jsou spojeny se zvýšeným rizikem úmrtí.

Tento výzkum analyzoval více než 130 000 snímků sítnice ze vzorků, které poskytli účastníci ve věku 40 až 69 let. Výsledky odhalily „věkový rozdíl sítnice“ mezi skutečným biologickým stářím oka a skutečným stářím daných osob. Přičemž s každým rokem rozdílu mezi skutečným věkem osoby a biologickým věkem identifikovaným v oku se zvyšuje riziko úmrtí z jakékoli příčiny o 2 %.

Vyšetření sítnice jako nástroj k predikci určitých nemocí

Rozdíly mezi skutečným věkem a biologickým věkem zjištěným ze sítnice o tři, pět a deset let byly spojeny s až o 67 % vyšším rizikem úmrtí na konkrétní onemocnění, a to i po zohlednění dalších faktorů, jako je vysoký krevní tlak, hmotnost a rozdíly v životním stylu, například kouření. Prokázalo se tak, že věkový rozdíl v sítnici je nezávislým prediktorem zvýšeného rizika úmrtí, zejména úmrtí na jiná než kardiovaskulární a nádorová onemocnění, a může tak být klinicky významným biomarkerem stárnutí.

Jedním z nepříjemných problémů, který může naši oči postihnout, je i světloplachost.

Zdroj: bjo.bmj.com, healthline.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X