6 tipů, jak si poradit se stresem

Zažíváte náročné období, které je plné stresu? Stresujete se kvůli úkolům v práci, domácím povinnostem či školní zátěži? V dnešním článku si posvítíme na to, jak si poradit se stresem.

Stres

Stres, napětí, tlak, je stavem našeho organismu ve chvílích, kdy je vystaven mimořádným podmínkám, tedy stresorům. Stres je běžnou součástí našeho života a zažíváme ho v různé míře poměrně často. Někdy se stresujeme, když potřebujeme rychle dojet do práce, jindy nás stres přepadá při odevzdávání úkolu těsně před termínem. V některých životních chvílích se však setkáváme se stresem dlouhodobým, který může být pro celkové zdraví organismu velmi nepříznivým.

Stresor

V ideálním případě je vhodné najít původ stresu, tzv. stresor, a odstranit ho. V mnoha případech to však není možné a my se musíme se stresem jednoduše vypořádat. Tato situace platí například v případě nejrůznějších zkoušek, pracovních úkolů apod. Některé úkony a praktiky vám však se stresem pomohou.

Čerstvý vzduch

S vypořádáváním se stresem vám pomůže čerstvý vzduch. Jděte na delší procházku, dopřejte si běh a jednoduše vypněte. Ideální je také jakákoliv sportovní aktivita, která zabaví tělo a vypne mozek. Po sportovní aktivitě dochází také k vyplavování endorfinů a vy tak budete mít také lepší náladu. Dopřejte si proto jako pomoc od stresu běh, jízdu na kole, delší procházku či hodinu ve venkovní posilovně.

Meditace

Každému na stres pomáhá trochu něco jiného. Někdo zvolí spíše pohyb, někomu pomůže více meditace. Dopřejte si každý den alespoň 20 minut jen pro sebe, ve kterých budete mít čas nejen srovnat si všechny myšlenka a priority, ale také si uvědomit, co vás vlastně stresuje a jak se stresem můžete naložit. Během takto krátké chvíle třeba přijdete na to, že se se stresem dá dobře pracovat.

Relaxace

Ve stresu můžete být také z přepracování či nadměrného množství úkolů. Dopřejte si proto dávku relaxace, ať už v podobě masáže, hodiny jógy či wellness pobytu. Odpočinek je určený pro tělo i mysl a pomůže vám se uklidit a zbavit se pocitů stresu.

Pracujte se stresem

Nejdůležitější je však pracovat se stresem. Uvědomte si, co vás stresuje a proč a snažte se s touto skutečností pracovat. Stresuje vás nacházející zkouška, snažte se stresu zbavit, jelikož ji stejně budete muset absolvovat, a to se stresem i bez. V některých případech vás stres jen brzdí a zbytečně vás otravuje. Snažte si uvědomit, že je vše o tom, jak nastavíte svou mysl. Snažte se myslet pozitivně a přemýšlet nad věcmi s otevřenou myslí.

Buďte s rodinou

Velmi vám pomůže také podpora od rodiny a přátel. To, že se můžete někomu vypovídat, svěřit se a máte někoho, kdo vás podpoří a rozesměje vás, je to nejcennější, co můžete mít. Dopřejte si proto čas s vašimi nejbližšími a nechte se jimi uklidnit.

Bylinný čaj

S uklidněním a stresem vám pomohou také bylinné čaje. Dopřejte si šálek třezalkového čaje, meduňkové či levandulového před spaním. Uklidní vás a bude se vám mnohem lépe usínat.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X