Noha a země patří k sobě

Kdo zkusí bosé boty, nechce jiné. Jsou prostě a jednoduše pohodlné. Neseberou nám svobodu, ale zajistí komfort. Najednou začnete přemýšlet:

  • Proč se mačkat?
  • Proč stát celý den na špičkách?
  • Proč chodit jako robot?
  • Proč se ochudit o podněty ze země?
  • Proč nechat nohy mrznou, neprokrvit je?

V barefoot botách s tenkou flexibilní rovnou podrážkou a především dostatečně širokou špičkou je noze příjemně. Těžko se pak, i když třeba jen na pár hodin, cpete do úzkých bot, které podobou zdaleka neodpovídají tvaru chodidla. Nohu musíte prostě a jednoduše zdeformovat do tvaru boty – obvykle skřípnout prsty pořádně k sobě, případně trochu přikrčit, stoupnout si víc či míň na špičky. Nejen podpatky, ale i „běžné“ boty mají často mírně vyvýšenou patu, která posunuje naše těžiště. To od nohou často pramení bolesti zad, krční páteře, hlavy.

U dětí jsou barefoot boty stále žádanější, rodiče nechtějí dětem ničit zdraví, křivit nohy a když je zkusí sami, není cesta zpět do konfekční obuvi.

Ale co zima a podrážka jak nic?

Roman Vybíral je nadšený bosochodec, ani zima ho neodradí. Má v tom jasno: ,,Noha byla odjakživa stvořena k volnému pohybu, cca 30% všech vazů, šlach a svalů se nachází od kotníku dolů. Když má chodidlo plný prostor pro svou práci, pohyb a prostor, odmění se nám úžasnou termoregulací.“

Stačí se hýbat, trénovat, otužovat, chlad od nohou je přirozený a zdravý.

Pomoci si můžeme kvalitními ponožkami a vložkami z merina, které tepelný komfort podpoří. Geniální ovčí vlna v zimě hřeje, v teple chladí, pomáhá odvádět vlhkost a je nápomocná pro termoregulaci a zdravá z pohledu hygieny nohou.

,,Zkuste celoročně dopřát noze alespoň pár minut denně kontakt chodidla se zemí. Říká se tomu “grounding”, kdy se tělo napojí na léčivou sílu Země a čerpá z ní sílu, teplo a energii.“ doporučuje Roman.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X