Má cukr nějaký zdravotní přínos nebo je to jed?

Většina lidí se stará o své zdraví, ale nemůže se odpoutat od cukru. Trochu cukru do ranní kávy, po obědě trochu sušenek a před spaním malá porce zmrzliny. Každý si myslí, že tak malé množství nemůže ublížit, ale šidí sami sebe. Toto jsou jen velmi zřetelné zdroje cukru, ale co ty skryté cukru v dalším jídle? Cukr je jedna z nejhorších věcí, které konzumujeme. Hovoříme o cukru rafinovaném.

Je hlavní příčinou metabolického onemocnění, které vede ke vzniku cukrovky, krevních sraženin, mrtvici a srdečním chorobám. Cukr je také škodlivý pro játra, která při jeho konzumaci musí vykonávat 2x více práce.

Bylo zjištěno, že asi 3/4 zpracovaných potravin obsahují nějaký druh přidaného cukru. Cukr lze pojmenovat 61 názvy, z nichž nejčastější jsou dextróza, sacharóza, fruktóza, vysoce fruktózový kukuřičný sirup, sladový cukr nebo kukuřičný cukr.

Kolik cukru bychom měli maximálně konzumovat?

Muži: 150 kalorií denně (37,5 gramů nebo 9 čajových lžiček)
Ženy: 100 kalorií denně (25 gramů nebo 6 čajových lžiček)

Jak se vyhnout cukru?

  • Cukru se lze vyhnout tak, že budete konzumovat potraviny převážně rostlinného původu, nesolené ořechy a semínka, bylinky, koření a zdravé oleje, mezi něž patří olej kokosový, olivový nebo avokádový.
  • Pokud chcete jíst hodně ovoce s malým obsahem cukru, vybírejte takové druhy, které zároveň obsahují hodně vody. Pomeranč je lepší, než banán, meloun je lepší, než jablko.
  • Velké množství cukru je i v některých alkoholických nápojích. Pokud chcete pít alkohol, vybírejte si především destilované lihoviny – gin, rum, vodka.
  • Vyhýbejte se pečivu z bílé mouky.
  • Pro slazení vyzkoušejte stévii.
  • Stravujte se pravidelně, v několika malých denních dávkách. Udržíte si svoji hladinu cukru stabilní.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X