Terapie hudbou odbourá stres i smutek: jak probíhá muzikoterapie

Dělat hudbu může být stejně prospěšné jako ji poslouchat. Muzikoterapie povzbuzuje lidi, aby aktivně hudbu vytvářeli, protože je pro ně užitečná. Hudební terapie zahrnuje využití reakcí a vztahů člověka k hudbě k podpoře pozitivních změn nálad a celkové pohody. 

Jak působí hudba na člověka

Hudbu můžete vytvořit pomocí různých nástrojů, zpěvu, sami si můžete zahrát nebo můžete hudbu jen poslouchat. 

Hudba má silné účinky na mysl. Různé hudební styly mohou ovlivnit naši náladu a mohou pomoci zpracovat velkou škálu emocí

  • štěstí 
  • vzrušení
  • smutek
  • klid
  • ohleduplnost

Použití hudby pro terapii sahá až do starověkého Řecka, nejstarší zmínka o muzikoterapii pochází z roku 1789. Muzikoterapetu pracují v soukromé péči, vzdělávání a sociální péči. Existuje mnoho asociací pro tento druh terapie.

Jak probíhá muzikoterapie
pixabay.com

Jaké má muzikoterapie účinky na naše zdraví

Muzikoterapie alternativou k jiným druhům terapie. Využívá silné schopnosti hudby ke zlepšení duševního zdraví a celkové pohody člověka. Hudební terapeuti pomocí reakcí člověka na hudbu podporují pozitivní změny nálady a celkového myšlení. Taková terapie může zahrnovat poslech hudby nebo vytváření hudby pomocí hudebních nástrojů. 

Muzikoterapie může zlepšit sebevědomí, komunikační dovednosti, nezávislost nebo schopnost soustředění a pozornosti. 

Během terapie je velmi důležitá hudební interakce mezi člověkem a jeho terapeutem. Klíčovou součástí terapie je improvizace. Vytváří se hudba na místě v reakce na náladu nebo téma.

Terapie hudbou účinky
pixabay.com

Pro koho je určena hudební terapie

Hudební terapie není jen verbální komunikace, ale také je určena pro lidi, kteří se snaží takto komunikovat. Pomoci může lidem se zdravotním postižením nebo stavy jako je demence u seniorů

Odborníci na duševní zdraví navíc mohou jednoduše přinést muzikoterapii člověku přímo, když například nemůže vstát z postele nebo musí zůstat doma. To je vhodné hlavně pro děti, které tak zůstanou v prostředí, které dobře znají a budou se cítit uvolněně. 

Mezi výhody muzikoterapie u dětí patří podpora kreativní hry, zlepšení koncentrace, zvýšení sebeuvědomění nebo posilování rodinných vztahů. 

Muzikoterapie sice neléčí žádný duševní stav, ale může být účinným nástrojem ke zmírnění příznaků mnoho stavů.

Klienti mohou během terapie prozkoumat různé druhy nástrojů a žánrů hudby. Člověk může v textu hudby najít témata a nabídnout jiné texty, které se vztahují k jeho životu a zkušenostem. 

muzikoterapie u dětí
pixabay.com

Dovednosti, které získáte, se vám mohou hodit v každodenním životě

Lidé, kteří muzikoterapii vyzkouší, tak mohou lehce najít nový koníček – učení se na hudební nástroj. Mohou ho tak použít pro zlepšení své nálady nebo při zvládání složitých situací. Mimo to muzikoterapie poskytuje ještě další výhody. Zlepšíte si paměť, koordinaci, čtení nebo matematické dovednosti. Jestliže se vám podaří složit dobrá písnička, zlepší vám to duševní zdraví a budete se cítit sebevědomě. 

Sebevědomí můžete trénovat i jinak: vyzkoušejte cvičení sebelásky na každý den.

Některé studie naznačují, že terapie hudbou může snížit pocity úzkosti u lidí, kteří mají rakovinu nebo podstupují chirurgický zákrok. Hudba může dokonce snížit krevní tlak a srdeční rytmus. Hudba ovlivňuje množství stresových hormonů, jako je adrenalin a kortizol. Muzikoterapie může zlepšit příznaky deprese. Při poslechu hudby se uvolňuje dopamin – hormon, díky kterému se lidé cítí dobře. 

Terapie hudbou a stres
pixabay.com

Zdroj: medicalnewstoday.com 

Raina Tomanová

Jmenuji se Raina Tomanová, narodila jsem se ve Vrchlabí, kde také pár let žiji. Mám dvě male děti a tři kočky. Zajímám se o témata z různých oborů, ráda si popovídám s přáteli, miluji hokej (jako fanoušek) a ráda objevuji nové věci :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X