Dejte si medvědí česnek a podpořte imunitu, cévy a hubnutí

Sbíráte na procházkách medvědí česnek? A víte, že medvědí česnek má celou řadu zdravotních benefitů, které ocení úplně každý? Na co si dát pozor při sběru zelených lístků a proč je česnek prospěšný při hubnutí, vysokém tlaku či astmatu?

Proč jíst medvědí česnek

Hledáte přírodní zdroj vitamínů a minerálů, který si navíc můžete sami nasbírat během rodinného výletu? Vyzkoušejte medvědí česnek! Čerstvé zelené lístky obsahují hned několik zdraví prospěšných látek, které vaše tělo po dlouhé zimě určitě ocení. Medvědí česnek obsahuje mimo jiné:

  • vysoké množství vitamínu C
  • vitamin A
  • hořčík, železo, měď a mangan
  • adenosin zodpovídající za regulaci krevního tlaku a tachykardii (zrychlený srdeční tep)

Šťáva z medvědího česneku má pozitivní vliv na hubnutí a zrychluje krevní oběh. Má schopnost odbourávat škodlivý cholesterol a pomáhá krevnímu toku po celém těle. Díky tomu může pravidelná konzumace medvědího česneku zlepšovat paměť a celkové prokrvení mozku.

sber-medvediho-cesneku
pixabay.com

Nebezpečí při sběru medvědího česneku

Našli jste les plný zelených lístků a těšíte se na voňavou úrodu? Medvědí česnek vyrůstá ve stejnou dobu jako konvalinka vonná, která má velmi podobné lístky, ale na rozdíl od medvědího česneku je pro člověka jedovatá! Otrávit se můžete již při konzumaci samotných lístků a při větším množství je nutné vyhledat pomoc lékaře. Nejlepší prevencí je čichová zkouška- lístky medvědího česneku při promnutí v prstech ihned uvolní česnekové aroma, proto vždy zkontrolujte, co trháte.

V posledních letech se stal sběr medvědího česneku módním hitem, mějte ale na paměti, že otrháním celé kolonie zamezíte jejímu dalšímu růstu. Nesnažte se za každou cenu naplnit celou tašku zelenými lístky a místo toho si vychutnejte tento zelený poklad jako vzácnost. Také nezapomeňte, že trhání medvědího česneku je přísně zakázáno na územích chráněných krajinných oblastí a přírodních parků. 

recepty-z-medvediho-cesneku
pixabay.com

Medvědí česnek v lidovém léčitelství

Již naše babičky moc dobře znaly zdravotní přínosy medvědího česneku a zejména na jaře patřil mezi vyhledávané přírodní léčivé byliny.

Medvědí česnek se využíval pro čištění krve a krevních řečišť díky zmíněné schopnosti poradit si se škodlivým cholesterolem a dalšími cévními usazeninami. 

Česnek dokáže údajne podpořit přirozenou funkci vnitřních orgánů a nastartovat celý organismus

Díky obsahu vitamínu C je to skvělý přírodní způsob, jak posílit imunitu. Jeho ostrá chuť může pomoci při astmatu, bronchitidě a dalších nemocech horních cest dýchacích.

Medvědí česnek je vhodný také při vnějších potížích- pomáhá při ekzémech a oparu. 

medvedi-cesnek-chraneny
pixabay.com

Rychlé recepty s medvědím česnekem

Přinesli jste si z procházky trochu medvědího česneku a chcete jej vhodně využít v kuchyni? Jarní kuchyně je ideální k použití čerstvých zelených bylinek. Abyste nezničili vitamíny obsažené v česneku, vyhněte se dlouhé tepelné úpravě a raději přidávejte nasekané lístky medvědího česneku do již hotových pokrmů nebo jen krátce povařte.

Omeleta s medvědím česnekem

Vaječná omeleta je rychlá, dietní a proteiny nabitá pochoutka, kterou si můžete dopřát v kteroukoliv denní dobu. Přidejte do vajíček trochu medvědího česneku, nebo hotovou omeletu přeložte a dovnitř dejte nasekané lístky česneku, který díky teplému kabátku z omelety změkne a rozvoní se.

Vajíčková pomazánka z medvědího česneku

Chcete si dopřát vitamínovou bombu? Připravte jednoduchou jarní pomazánku s pikantní chutí medvědího česneku! Smíchejte plnotučný tvaroh, vařená vajíčka, trochu hořčice, sůl, pepř a jemně nasekaný medvědí česnek. Na čerstvém celozrnném chlebu bude excelentní!

Medvědí česnek se výborně hodí do italského rizota nebo krémových polévek, které krásně obarví a provoní.

recepty s medvědím česnekem
pixabay.com

Zdroj: ck-creativekitchen.com

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X