Únava a nedostatek železa: jak ho zvýšit přírodní cestou

Cítíte se unavení, podráždění a bez energie? Možná za to může nedostatek železa ve vašem organismu! Přemýšleli jste někdy nad tím, zda konzumujete dostatek železa? A co když patříte do rizikové skupiny lidí trpící chudokrevností? Přečtěte si základní informace a zařaďte do jídelníčku potraviny s vysokým obsahem železa.

Co znamená anémie a jaké jsou příznaky

Nejběžnějším typem srpkovité anémie je právě chudokrevnost způsobená nedostatkem železa. Pokud není ve vašem těle dostatek železa, nedochází k produkci dostatečného množství hemoglobinu. Co to vlastně znamená? Hemoglobin je látka obsažená v červených krvinkách a právě díky této látce dochází k přenosu kyslíku do tkání. 

Pokud se cítíte unavení, podráždění a bez energie, je možné, že je to právě nedostatkem železa. Tímto onemocněním trpí zejména ženy (až 20%), riziko roste u těhotných žen, kde se s anémií setká až polovina těhotných.

Chudokrevnost bývá také častým průvodním jevem celiakie. Poměrně často se stává, že právě projevy anémie bývají první příznaky rozvíjející se alergie na lepek. Pokud tedy máte problémy způsobené nedostatkem železa, je rozhodně na místě absolvovat testy, které případnou celiakii potvrdí nebo vyvrátí.

Nedostatek železa v těhotenství
pixabay.com

Potraviny bohaté na železo

Jak předejít tomuto onemocnění a udržet si pevné zdraví? Řešení je poměrně jednoduché, jezte potraviny s vysokým obsahem přírodního železa. Pod takovými potravinami si můžeme představit veškerou listovou zeleninu, čočku, fazole, maso, ryby… 

Existují dvě formy jedlého železa: hemové a nehemové. 

  • Hemové železo je obsaženo v živočišných potravinách jako je červené maso, ryby a drůbež. Lidské tělo vstřebává nejvíce železa právě z živočišných zdrojů, ke vstřebání dochází hlavně v horní části tenkého střeva. 

Tip na zdravý oběd plný hemového železa: vařené hovězí maso s rýží.

  • S nehemovým železem se můžeme setkat v již zmíněné čočce, fazolích či špenátu. Z rostlinných zdrojů neumí naše tělo vstřebat tolik železa, jako je tomu u živočišných. Tip na zdravý oběd plný nehemového železa: tradiční čočka na kyselo s vajíčkem, okurkou a krajícem chleba.
Potraviny s vysokým obsahem železa
pixabay.com

Proč nepít kávu po jídle

Pokud chcete z potravy vstřebat, co nejvíce železa, vyhněte se konzumaci kávy a čaje hodinu před a hodinu po jídle. Pozor si dejte také na nápoje a jídlo bohaté na vápník, které také zamezují vstřebání železa v těle.

Naopak potraviny s vysokým obsahem vitamínu C napomáhají k vstřebání železa. Do této skupiny patří citrusové a bobulovité ovoce, čerstvé džusy, brokolice nebo třeba šípky. Vyzkoušejte i další přínosy vitamínu C, který posiluje nejen vaši imunitu.

Káva po jídle a železo
pixabay.com

Doplňky stravy s obsahem železa jen z rukou lékaře

Pokud se vám nedaří nad anémií zvítězit přírodní cestou, můžete využít doplňky stravy. Než se ale vydáte do lékárny pro tabletky, navštivte svého lékaře, který vám poradí, zda doplňky opravdu potřebujete.

Rozhodně není správná cesta zvyšovat porce železa konzumací potravinových doplňků bez doporučení lékaře. Těhotné ženy, které musí během gravidity konzumovat tablety s obsahem železa, si často stěžují na silnou zácpu a další potíže. Proto vždy volte raději přírodní zdroje železa, které najdete ve stravě a až pokud se dlouhodobě nedostaví výsledek, konzultujte své potíže s praktickým lékařem.

vitamíny s obsahem železa
pixabay.com

Zdroj: webmd.com

Karolína Jelínková

Ráda jsem součástí přírody a sleduji, jak je rozmanitá a co všechno se v ní odehrává. Je to kouzlo. Kouzlo, které bychom měli chránit a pečovat o něj. Stejně tak by měl mít člověk rád sám sebe, protože každý z nás je malou součástí velké přírody.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X