Proč se Japonci dožívají 100 let (a my ne)

Zatímco ve střední Evropě je stoletý člověk vzácný jev, v Japonsku jich žije velké procento. Čím to je, že zrovna v zemi vycházejícího slunce se lidé dožívají stovky zcela běžně? A co můžeme udělat pro delší život my? Inspirujte se životním stylem Japonců!

Pravidla dlouhověkosti podle Japonců

V Japonsku je stoletých obyvatel tolik, že kvůli tomu zřídili zvláštní úřad. Není divu, velké procento stárnoucí populace vyžaduje specifickou politiku. Japonsko se navíc dlouhodobě potýká s nízkou porodností, což podstatně zvyšuje průměrný věk obyvatelstva.
Japonsko bylo coby ostrovní stát vždy více či méně izolované od zbytku světa. Přestože globalizace dorazila i sem, japonské tradice a zvyky se stále přísně dodržují. Patří mezi ně i tradiční a velmi specifický japonský životní styl.

Japonský životní styl zahrnuje i zdravou stravu
pixabay.com

Základem je zdravá strava

Nejdůležitějším prvkem je zdravá strava. Japonsko má coby přímořský stát jídelníček bohatý na ryby a mořské plody, mořské řasy a dále zeleninu, sóju a rýži. Naopak méně obvyklé jsou rafinované potraviny obsahující bílý cukr, tučná červená masa a smažené pokrmy.
Japonské jídlo je bohaté na proteiny, vlákninu a obsahuje minimum živočišného tuku. Vše je doplněno tradičním zeleným čajem, který má blahodárné účinky jak na trávení, tak celý organismus.
Japonci neholdují jen zdravému stravování, ale také aktivnímu životnímu stylu. Je zcela běžné si každé ráno zacvičit taj-či nebo jiný druh pohybové aktivity. 
Střídmé stravování spolu z pravidelným sportováním působí jako přirozená prevence civilizačních chorob. Japonci vykazují mnohem menší procento úmrtí na srdeční choroby a cukrovka 2. typu je v zemi také poměrně vzácným onemocněním.

Zelený čaj prospívá zdraví
pixabay.com

Jak se dožít stovky?

Chcete si zajistit dlouhověkost a dožít se ve zdraví stovky? Inspirujte se japonskými zvyky:

  • každé ráno se protáhněte, sportujte pravidelně
  • vyměňte kávu za neslazený zelený čaj
  • do jídelníčku zařaďte ryby, mořské plody a řasy
  • místo kupovaných sladkostí si dejte ovoce, sorbet nebo domácí moučník
  • prožijte volné dny aktivně, ne sezením u televize
Pravidelné cvičení udržuje tělo v kondici
pixabay.com

Zdroj: CNN.com

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X