Kroksy mohou ohrožovat vaše zdraví, přečtěte si proč

Používáte kroksy? Tyto plastové sandály představují na trhu již několik let nový trend v oblasti obouvání. Jsou lehké a mají různé vzory, stejně jako barvy, díky čemuž vyhovují vašemu oblečení. Možná také máte svém botníku nějakou kolekci této obuvi.

Kroksy mohou být nebezpečné pro vaše zdraví

Vědci z Německa provedli výzkum, ve kterém bylo dokázáno, že oblíbené sandály „kroksy“ obsahují směs sloučenin, které jsou karcinogenní a jsou důvodem pro vznik některých druhů rakoviny.

V tomto výzkumu bylo testováno 10 párů známých značek. Po jejich laboratorní analýze byly výsledky šokující. Materiál obsahoval vysoké množství aromatických polycyklických uhlovodíků (PAH). PAH není látka u lidí běžně známá, možná o ní ani nemusíte nic vědět. Německý Spolkový Institut vydal prohlášení, aby se lidé tomuto druhu obuvi vyhýbali. Výrobci se nejčastěji odvolávali na to, že jejich kroksy byly vyrobeny v podle Evropského Nařízení Společenství o chemických látkách a jejich bezpečné použití (REACH). Ovšem nařízení EU v současnosti nemá limit pro PAH v produktech

Co může PAH způsobit

Měli byste však vědět, že PAH jsou karcinogenní látkou, která může vést k mutaci buněk, pokud se v našem těle vstřebává. Tato látka, je při vstupu do těla (vdechováním nebo přes póry v kůži) toxická a karcinogenní. Největší množství této látky obsahují černé částice, v nichž nalezneme různá rozpouštědla a těžké kovy, látky pro naše zdraví škodlivé.

Dalším rizikovým faktorem kroksů je jejich vliv na páteř a tvar chodidla. Tento druh obuvi byl původně vymyšlen jako vhodná obuv do sauny. Jejich snadné nošení a pohodlnost z nich udělaly pro mnoho lidí obuv oblíbenou pro běžné nošení. Nejedná se však o pevnou obuv a časté používání může způsobit problémy se zády, ale i bolest chodidel. Obzvláště pozor by měli dávat rodiče, aby tuto obuv nekupovaly dětem a namísto ní zakoupili kvalitní a pevné boty.

Kupovat kroksy nebo ne?

Někteří výrobci dokáží prokázat zdravotní nezávadnost a anatomický tvar, v takovém případě, je užívání kroksů bezpečné. Nedoporučuje se nakupovat tuto obuv na tržnicích a v prodejnách, kde nejsou schopni garantovat, že boty neobsahují nezdravé materiály. Ani značkové zboží však není vždy zárukou nezávadnosti, mezi testovanými produkty neobstály ani produkty známých výrobců, jako je například americká společnost Skechers.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X