Kokosová voda jako módní hit, nebo opravdu zdravý letní nápoj?

Kokosová voda se stala nesmírně oblíbeným nápojem, a to nejen mezi příznivci zdravého stravování a sportovci. Konzumace kokosové vody je totiž dnes spojena nejen se zdravotními přínosy, ale i s jakousi módní záležitostí. Je tedy kokosová voda opravdu zdraví přínosná? A jakou zátěž pro životní prostředí sebou její konzumace přináší?

Mladý kokos

Kokosová voda pochází z mladých kokosů. Jedná se o téměř čirou tekutinu, která se nachází uvnitř mladých zelených kokosů, a to ještě předtím, než se začne tvořit typická bílá dužina. Důležité je, že kokosová voda neobsahuje žádný tuk. Nejedná se o kokosové mléko, které se vyrábí z dozrálé dužiny plodu.

Kokosová voda

Mladá kokosová voda pochází z kokosu, který na stromě zraje 5-7 měsíců. Jedná se o téměř bezbarvou čirou tekutinu, která má lehce nasládlou chuť. Nečekejte však žádnou výraznou variaci chutí, kokosová voda je opravdu jemná. Některým lidem přijde její chuť mdlá a ne příliš dobrá.

Módní trend

Populárním nápojem se stala ve své domovině, tedy v tropech, a to zejména v oblastech Indie, Brazílie, jihovýchodní Asie či Karibiku. Kokosová voda se pije přímo z vysekaného mladého kokosového ořechu, ale zakoupit ji můžete také v balené formě. Tradičně mladý kokosy pouliční prodavači odseknou mačetou, přidají brčko a vy si můžete dopřát tuto zvláštní tekutinu. Dnes se mladé kokosy dováží i k nám a můžete na ně narazit v mnoha supermarketech. Máte tedy na výběr z mladého kokosu či kokosové vody balené. Pokud si chcete koupit kokosovou vodu již balenou, dávejte si pozor na složení výrobků, některé totiž obsahují přidané množství cukru a dalších látek navíc. Nejedná se tak o slibovanou čistou kokosovou vodu.

Dovoz

Kokosové ořechy se dnes balené dováží i do České republiky. Tento módní trend však přispívá k dalšímu zatěžování životního prostředí, a to nejen samotnou produkcí kokosů, ale také dovozem. Na to bychom měli při nakupování kokosových ořechů také myslet a rozmyslet si, zda drahý kokosový ořech (a látky v něm obsažené), který k nám byl dovezen tisíce kilometrů, nelze nahradit pestrou stravou.

Nutriční hodnoty

Kokosová voda je bohatá na obsah minerálních látek, především draslíku, proto bývá propagována jako sportovní či energetický nápoj. Obsahuje také množství enzymů a řadu látek přínosných pro organismus, ať už se jedná o vitamíny, minerální látky (sodík, hořčík, draslík, vápník), obsahuje i stopové prvky, aminokyseliny a antioxidanty. Kokosová voda neobsahuje tuk, pouze sacharidy. Co se týká energetického příjmu, je nízký (23 kJ na 100 ml).

Zdravotní přínosy

Hydratace

Kokosová voda se stala také oblíbeným rehydratačním prostředkem pro sportovce, jelikož působí jako přírodní iontový nápoj bohatý na minerální látky. Tekutina navíc nijak nedráždí žaludek, jak tomu může být u některých sportovních nápojů. Hlavní výhodou je tedy to, že dodá do těla elektrolyty v podobě draslíku či sodíku, které se často odplavují s potem.

Stárnutí

Kokosová voda obsahuje cytokiny a kyselinu laurovou, které jsou důležité pro buněčný růst. Díky tomu chrání organismus před procesem stárnutí.

Kardiovaskulární systém

Jelikož je kokosová voda bohatá na obsah hořčíku a draslíku, je vhodná pro osoby, které trápí kolísavý krevní tlak. Snižuje také riziko infarktu a pečuje preventivně o kardiovaskulární systém. Pomáhá také zvyšovat hladinu dobrého cholesterolu.

Antioxidant

Kokosová voda obsahuje řadu antioxidantů, které chrání organismus před negativním  vlivem volných radikálů.

Letní otoky

Díky obsahu minerálních látek také snižuje riziko vzniku otoků rukou a nohou zvláště v letním období.

Přínosný, ale ne zázračný

A jak si tedy stojí kokosová voda? I když je bohatá na mnoho přínosných látek pro lidské tělo, nejedná se o zázrak, který by předčil jiné zdroje, kterými může být ovoce, zelenina či ořechy. Nutné je vždy také vybírat kvalitní kokosovou vodu bez přidaných látek. Popřemýšlejte, zda se vám pořízení kokosové vody opravdu vyplatí či zda sáhnete po regionálních zdrojích, které vyjdou levněji, nezatěžují tolik životní prostředí dlouhým převozem a dodají podobné množství zdraví příznivých látek.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X