8 vážných vedlejších účinků pálení vonných tyčinek

Pokud pravidelně používáte vonné tyčinky pro lepší náladu nebo při meditaci, měli byste vědět, že sice skvěle voní a navozují příjemný pocit, ale při nadměrném používání mohou škodit a to i více než cigaretový kouř. Testy ukazují, že běžně prodejné vonné tyčinky obsahují řadu nebezpečných chemikálií, které se inhalací dostanou do organismu. Představíme si nejvážnější vedlejší účinky, které může pravidelné používání vonných tyčinek přinést.

1. Jsou škodlivé pro buňky našeho těla

Když se vonné tyčinky pálí, produkují mnoho škodlivých látek, které mohou měnit genetický materiál jako DNA. Může to tak vést k mutacím, které jsou zodpovědné za vývoj některých druhů rakoviny.

2. Ovlivňují dýchací cesty

Někteří lidé mohou při jejich používání kašlat nebo kýchat. Je to proto, že kouř, který při pálení vzniká, obsahuje mnoho dráždivých látek. Některé druhy tyčinek se ukázaly být více toxické pro plíce, než cigaretový kouř. Kouř z nich se může dostat hlouběji do dýchacích cest a to proto, že obsahuje velmi jemné částice.

3. Mohou způsobovat rakovinu plic

Některé látky, které při spalování vznikají a dostanou se tak do ovzduší, mohou způsobovat rakovinu plic.

4. Zvyšují výskyt příznaků astmatu

Některé dráždivé látky, které se dostávají do ovzduší, patří mezi hlavní příčiny vzniku astmatu. Časté vystavování vzniklému kouři zvýší pravděpodobnost výskytu stávajících příznaků astmatu.

5. Vytvářejí nervové obtíže

Studie ukazují, že pálení vonných tyčinek značně zvyšuje koncentraci oxidu uhelnatého. Chronické vystavování kouři, který při pálení vzniká, může způsobovat neurologické obtíže, mezi něž patří ztráta paměti a narušené schopnosti učit se.

6. Způsobují bolesti hlavy

I nízké koncentrace oxidu uhelnatého, který se při spalování dostává do ovzduší, mohou způsobovat bolesti hlavy, nevolnost či závratě.

7. Mohou způsobit CHOPN

Chronická obstrukční plicní nemoc je onemocnění, které se běžně vyskytuje u kuřáků.

8. Ovlivňují kardiovaskulární zdraví

Některé výzkumy ukazují, že u lidí, kteří pravidelně a často používají vonné tyčinky, je vyšší pravděpodobnost úmrtní na srdeční obtíže.

Různé typy vonných tyčinek a jejich negativa

Vonné tyčinky s citronellou jsou doporučovány jako prostředek proti komárům, není však vhodné je používat často, mají nejvyšší množství suspendovaných částic, a proto mohou přispět k poruchám dýchání. Vonné tyčinky se santalovým dřevem obsahují látky, které způsobují genetické mutace.

Pavla Novotná

Miluji přírodu a vše co s ní souvisí. Hrozně ráda cestuji a zajímám se o různé bio produkty, zdraví prospěšné látky, vitamíny apod. Snad vám moje články pomohou najít odpovědi na otázky co vás trápí.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X