Komonice lékařská – Melilotus officialis

Lidový název je koňský jetel, uherský jetel, bucharský jetel.

Tato dvouletá bylinka dorůstá výšky až jednoho metru. Našli bychom ji růst na kamenitých stráních, rumištích a podél cest. Její kvítky jsou drobné, žlutě zbarvené, při odkvětu se barví bílou barvou. Objevují se od května do srpna. Nať je, usušená, silně aromatická. Nachází se v ní kumarin, melilotin, organické kyseliny, pryskyřice, třísloviny a další tělu prospěšné látky.

Léčivé části a jejich využití

Pro léčebné účely se používají horní části kvetoucích rostlin. Ideální je, pokud se suší přirozeným teplem, ve stínu a vyžadují dobré větrání.

Využití v lidovém léčitelství:

Obklady připravené z komonice pomáhají tišit bolesti, odstraňují otoky a pomáhají při léčbě vředů a hnisavých ran. Čaj je vhodný při zánětech průdušek, nemocech močového ústrojí, migrénách nebo proti vysokému tlaku.

Čaj

Na výrobu čaje jsou potřeba 2 lžičky sušené natě, které se přelijí 1/4 litrem vroucí vody a 15 minut se nechají louhovat. Čaj se popíjí vlažný, po doušcích 1-2x denně.

Odvar pro obklady či omývání

2 lžíce sušené natě se přelijí 1/2 litrem vařící vody a 10 minut se nechají zakryté na mírném ohni či horké plotně.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X