Hluchavka skvrnitá – Lamium maculatum

Hluchavka skvrnitá roste v humosních lesních křovinách, zvláště v pobřežních houštinách, na svěžích a vlhkých lesních okrajích, v mělkých příkopech od luhů až do oblasti lesů bukových. Charakterizuje úrodné půdy s příznivými fyzikálními i chemickými vlastnostmi, podobně jako hluchavka žlutá, v bučinách nebývá však téměř nikdy tak hojná. Druh více hájový, nejhojnější v luhových vlhkých lesích chlumů a pahorkatin. Rozšířena v středoevropském lesním území od nížin až do hor na dostatečně vlhkých půdách. Pyskatá rostlina s rozšířením eurosibiřským. Kvete od konce dubna do října, za zvláště příznivého počasí až do listopadu.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)
Komentáře
  1. Lamium maculatum, cesky hluchavka skvrnita, se radi do celedi Lamaceae – hluchavkovite. Druh ‚Beacon Silver‘ je nevsedni, dekorativni hluchavka, ktera ozdobi vas balkon nebo zahon behem kveteni od kvetna do cervna fialove-ruzovymi pyskovitymi kvety v preslenech. Behem celeho vegetacniho obdobi kvete stribrnymi listy, ktere tvori huste koberce dorustajici do vysky 20 cm.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X