Karcinogeny na talíři: Které potraviny prokazatelně vedou k rakovině?

Není žádným tajemstvím, že prostředí, ve kterém žijeme, a potraviny, které konzumujeme, hrají v pravděpodobnosti vzniku rakoviny nezanedbatelnou roli. Když se mluví o karcinogenních látkách, většina z nás si představí gama záření, tabákový kouř, azbest či formaldehyd. Nicméně karcinogeny se mohou nacházet i na talíři. A s největší pravděpodobností i vy jíte potraviny, které jsou spojovány se vznikem rakoviny.

Jste to, co jíte – pravdivé rčení, které stále podceňujeme

Hlavním faktorem, který přispívá ke vzniku rakoviny, je oxidační stres. Každý den naše tělo produkuje „volné radikály“ jako vedlejší produkt různých buněčných procesů. Tyto elektronově nabité částice poškozují naši DNA. K tomu dochází s přibývajícím věkem též k poškození buněk a degeneraci tkání. Oxidační stres podporuje vznik a růst rakovinných buněk. Některé potraviny mohou působit proti oxidačnímu stresu, a neutralizovat tak vliv volných radikálů na naši DNA. Tyto potraviny obsahují tzv. antioxidanty, které se nacházejí především v mnoha druzích čerstvého ovoce a zeleniny. Riziko vzniku rakoviny však můžete snížit i omezením konzumace karcinogenních potravin. Které to jsou?

Ultrazpracované potraviny

Pokud jde o „protirakovinnou dietu“, všechny ultrazpracované potraviny by měly být zakázané mezi prvními. Jedná se o potraviny, jejichž suroviny při výrobě prošly rozmanitými průmyslovými procesy, za účelem vytvořit potravinu, které dlouho vydrží, je připravena okamžitě ke konzumaci a finančně dostupná. Vzhledem k těmto a dalším důvodům do nich byla přidána aditiva a další látky, často též obsahují velké množství soli a cukru. Většina potravin, které lze skladovat v regálech, obvykle naplňuje definici ultrazpracovaných potravin. Výzkumy ukazují, že jednou z problematických látek, kterou v nich najdeme, jsou hydrogenované oleje, které narušují rovnováhu mezi omega-3 a omega-6 mastnými kyselinami v těle, a přispívají tak k celkovému zánětu, který může naopak vést k rakovině. Kromě rakoviny tyto potraviny přispívají též k obezitě či cukrovce.

Ultrazpracované potraviny plné potenciálních karcinogenů.
zdroj: unsplash.com

Instantní potraviny

Ať již mluvíme o instantních polévkách, bramborové kaši či těstovinách s omáčkou, vyplatí se je z jídelníčku vyřadit. Vlastnoručně připravená polévka, kaše či těstoviny z čerstvých surovin sice zaberou více času, ale nemusíte se tolik obávat jejich negativního vlivu na vaše zdraví.

Trvanlivé pečivo

Podobně sériově vyráběné balené pečivo, jako je toastový chléb, bulky na burgery, buchty, koláče a podobně, patří do kategorie ultrazpracovaných potravin. A to nejen kvůli přítomnosti hydrogenovaných olejů, ale také proto, že často obsahuje bromičnan draselný. Tuto chemickou látku spojují studie s poruchami nervového systému. Kromě trvanlivého pečiva se vyskytuje i v chlazeném těstě a zmrazeném pečivu, které je určeno jen k dopečení v troubě.

Krekry, brambůrky, tyčinky a slané pochutiny

Mnohé slané pochutiny nejsou jen plné soli, ale obsahují též cukr, hydrogenované oleje a umělá dochucovadla. Vlastně často nejíte nic jiného než chemii.

Hranolky a další smažené potraviny

Smažení a grilování jsou způsoby přípravy, které jsou z dlouhodobého zdravotního hlediska považovány za nejškodlivější. Vysoké teploty a často nekvalitní oleje způsobují vznik karcinogenních chemických látek. Jejich množství ještě stoupá, pokud pokrm připálíte. Pozor tedy nejen na klasické nezdravé hranolky, krokety či nugety, ale také na grilované maso či zeleninu.

Šunka a další uzeniny

Lahůdkové maso se často konzervuje nebo upravuje pomocí dusičnanů, které mohou vytvářet rakovinotvorné sloučeniny zvané nitrosaminy. Obsahují také nezanedbatelné množství nasycených tuků a soli a některé překvapivě i poměrně dost cukru.

Výčet zdaleka nekončí

Problém je, že ultrazpracovaných potravin je v dnešní době obrovské množství a vzhledem k našemu rychlému a často náročnému životnímu stylu po nich saháme častěji, než by bylo vhodné. Kromě výše uvedených skupin se k průmyslově zpracovaným potravinám řadí také sušenky a sladkosti, předpřipravené pokrmy z mletého masa, slazené nápoje, včetně džusů, dorty, zmrzlina a nanuky, dresinky a omáčky, konzervované potraviny. Svým způsobem je tak téměř nemožné se ultrazpracovaným potravinám zcela vyhnout, nicméně se zcela jistě vyplatí snažit se je co nejvíce omezit.

Složení potravin na obalech je velmi užitečný pomocník. Umíte ho správně číst?

Zdroj: healthline.com, bmj.com, academic.oup.com, iarc.who.int, ncbi.nlm.nih.gov

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X