Je možné konzumovat Aloe vera?

Je možné konzumovat samotnou rostlinu aloe vera? Aloe vera (Aloe pravá, Aloe barbadensis) je rostlina patřící mezi vytrvalé, stálezelené sukulenty. Její dlouhé, dužnaté a lehce ostnaté listy vytvářejí přízemní růžici. Květenství je vysoké, hroznovité se žlutými a červeně naběhlými kvítky. Její původ není přesně znám, ale v tradiční lidové medicíně se využívá po tisíce let na téměř všech místech planety. Původně byla nalezena na Arabském poloostrově a ve východní části Středomoří, byla vyobrazena na kamenných sochách a zmíněna na papyru ve starověkém Egyptě z 16. století př. n. l. Obsahuje celou řadu živin a účinných látek, mezi něž patří vitamíny, minerály, enzymy, aminokyseliny, mastné kyseliny nebo polysacharidy.

Konzumace listů

Listy aloe jsou dužnaté. Pokožka rostliny je velmi silá a brání odpařování vody. Pod touto vrstvou je zelená vrstva listového parenchymu, v níž probíhá fotosyntéza. Následuje vnější vrstva dužniny s vodivými pletivy a gelovým obsahem. Čerstvý gel má podobu bezbarvé slizovité hmoty bez vůně, která má nahořklou chuť. Má pro naše zdraví největší přínosy. Většinou se aplikuje na kůži. Lze jej přidat do salátů a smoothie.

U listů je třeba dát pozor na latex, který se nachází v kanálcích listu zvaných mléčnice, na rozhraní zelené podkožovité vrstvy a dužiny. Pokud list překrojíme příčně, bude z něj samovolně vytékat. Obsahuje sloučeniny, které mají silně projímavé vlastnosti. Patří mezi ně aloin. Konzumace většího množství latexu může mít fatální následky.

Použít můžete vrchní slupku, kterou lze přidat do salátů. Je však potřeba odstranit špičaté ostny. Také se ujistěte, že pokožku listu řádně omyjete a odstraníte z ní všechen latex. Pokud je pro vás těžké ji žvýkat, můžete ji namočit na 10-20 minut do vody.

POZOR: Aloe čítá kolem 400 druhů, používejte pouze listy Aloe vera, ne jiného druhu aloe, protože ty mohou být jedovaté či nevhodné ke konzumaci.

Plantáž s aloe vera
Plantáž s aloe vera

Gel aloe vera

Vnitřní gel listu aloe vera obsahuje mnoho důležitých vitamínů, minerálů a antioxidantů pro podporu celkového zdraví:

  • 20 aminokyselin, které pomáhají při budování svalové tkáně
  • 7 klíčových enzymů, které pomáhají při odbourávání potravin a zvyšují vstřebávání živin
  • minerály jako vápník, chrom, měď, železo, hořčík, mangan, draslík, sodík a zinek
  • vitaminy A, C, D, E, B, B-1, B-2, B12 a kyselinu listovou

gel z aloe

Potenciální přínosy gelu pro naše zdraví

  • Může pomoci snížit hladinu cukru v krvi zvýšením citlivosti na inzulín.
  • Při použití jako ústní voda může pomoci snížit tvorbu zubního plaku.
  • Podpoří vyšší hladinu antioxidantů v těle. Antioxidanty pomáhají bojovat proti škodlivým volným radikálům, které jsou spojovány s celou řadou chronických onemocnění.
  • Dokáže zklidnit pokožku popálenou sluncem.
  • Zmírňuje zánětlivost.
  • Obsahuje beta sitosterol, ten je přínosný pro snížení vysoké hladiny cholesterolu v krvi.
  • Hydratuje pokožku, zmírňuje svědění a některé výzkumy poukazují na možnost redukce vrásek.
  • Zlepšuje trávení a pomáhá, pokud vás trápí kyselinový reflux

Gel lze běžně nalézt jako součást přípravků určených k péči o pleť.

Potenciální nebezpečí konzumace Aloe vera

Možná rizika přináší latex, který je obsažen v listech aloe vera. Dlouhodobá konzumace latexu z aloe vera je spojena s vedlejšími účinky, včetně žaludečních křečí, problémů s ledvinami, nepravidelného srdečního tepu a svalové slabosti.

Při vysokých dávkách nad 1 gram denně může být dlouhodobé užívání dokonce smrtelné. Konzumaci latexu by se měly vyhýbat těhotné ženy, protože může stimulovat kontrakce dělohy, což by mohlo způsobit potrat. Další ohroženou skupinu tvoří lidé s poruchami zažívacího ústrojí, mezi něž patří zánětlivé onemocnění střev (IBD) nebo Crohnova choroba. Konzumace gelu aloe vera se nedoporučuje lidem užívajícím léky na diabetes, srdce nebo ledviny, může zhoršit potenciální vedlejší účinky.

Kristýna Brázdová

Psaní je pro mě velkým koníčkem a vášní v jednom. Zdraví a příroda jsou moje nejoblíbenější témata, a proto i často přispívám na tento magazín. Mimo počítač ráda vařím, a tak možná ode mě uvidíte i tipy na něco dobrého na zub. :)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X