Jak zhubnout 10 kg zdravě, trvale a bez hladovění: do léta to stihnete!

Chcete rychle zhubnout, ale vyhnout se jojo efektu? Nevíte, jak nastartovat spalování tuků? Naučte se co jíst při redukčním jídelníčku a jak často cvičit, abyste zpevnili tělo, ale nebyli vyčerpaní a bez nálady. Zdravé hubnutí chce svůj čas, ale výsledek stojí za to!

Za jak dlouho lze zhubnout 10 kilo

Jako první si položte otázku, jak dlouho vám trvalo těch pár kilo navíc přibrat? Nikdo neztloustl přes noc, ale stejně tak nečekejte zázraky ani při hubnutí. Když budete poctivě dodržovat stanovená pravidla, můžete se vysněné váhy dočkat již brzy. 

odborníci i lékaři se shodují na doporučeném zdravém tempu hubnutí 0,5 – 1 kg za týden. Možná vám to nepřijde jako moc, ale 4 kila za měsíc a 24 kg za půl roku, to už je pořádný rozdíl, nemyslíte? 

Nesnažte se ale hubnout rychleji. Sice existují způsoby, jako třeba intenzivní detoxikační kůra na týden, během kterého můžete klidně zhubnout i 5 kg, ale tento váhový úbytek bude představovat především nahromaděnou vodu, obsah střev a ubyde vám také trocha svalové hmoty.

Aby vám šlo hubnutí maximálním možným tempem, které je vůbec u zdravé redukce hmotnosti možné, zaměřte se na dodržování čtyř zásad:

  • snižte celkový příjem kalorií 
  • omezte konzumaci jednoduchých sacharidů
  • jezte více bílkovin, tuků a zeleniny
  • nastartujte metabolismus spalování tuků pomocí správného pohybu

Jakmile omezíte příjem a zároveň urychlíte spalování, výsledkem bude zvýšený výdej energie, na které vaše tělo využije své tukové zásoby. Jak toho ale docílit?

Ovesná kaše s borůvkami.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Jak jíst méně cukru

Jednoduché nebo rychlé cukry jsou skvělým zdrojem energie, kterou využijete při vysokohorské túře nebo namáhavé fyzické práci. V ostatních případech je vaše tělo uloží na horší časy a vy se jich později jen těžko zbavíte.

Vaše strava obsahuje pravděpodobně mnohem více cukru, než potřebujete. Nebojte se vyřadit z jídelníčku potraviny, které v podstatě žádné jiné živiny, než prázdné kalorie, neobsahují. Patří mezi ně zejména sladkosti, zmrzlina, sladké nápoje, slazené mléčné výrobky, sladké pečivo a koláče z bílé mouky, ale také na první pohled snadné pokrmy, jako jsou hranolky.

Trápí vás neustále chutě na sladké? Omezení příjmu sacharidů má podle studií vliv na snížení chuti k jídlu. Podívejte se i na další metody, jak snížit chuť k jídlu během hubnutí a netrápit se hlady.

Více proteinů i tuků je v pořádku

Hledáte ideální kombinaci živin, která dodá vašemu tělu vše, co potřebuje a pomůže vám s hubnutím? Dopřejte si dostatek proteinů, ať už v rostlinné nebo živočišné formě. Doplňte je spoustou zeleniny a nezapomeňte do každého jídla přidat trochu tuku. Mezi ty nejzdravější patří olivový olej, rybí tuk nebo třeba avokádo. Tuky vaše tělo potřebuje nejen ke vstřebání některých důležitých vitamínů, ale také abyste měli pružnou pokožku schopnou reagovat na úbytek tukových polštářků. 

Pokud máte omezený rozpočet, neutrácejte za speciální proteinové doplňky stravy a raději zařaďte na jídelníček levné zdroje bílkovin přímo z přírody.

Sportovní boty na cvičení.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Procházky: ideální pohyb na hubnutí

Chcete nastartovat metabolismus spalování tuků? Pak je třeba se začít trochu hýbat. Nemusíte provozovat žádné speciální cvičení, jednoduše se vydejte na svižnou procházku! Nejen že si krásně pročistíte hlavu ale velmi nenápadně zapojíte do pohybu svaly celého těla. Zvolte tempo, u kterého se zahřejete a po návratu domů se nezapomeňte pořádně protáhnout jako po každém jiném cvičení. Možná vás překvapí, že hubnutí pomocí chůze je velmi efektivní a pro naše tělo velmi přirozené.

Jak vidíte, i zdravé hubnutí může jít pěkně rychle. Pokud si chcete sníženou váhu udržet, nepouštějte se do žádných experimentů ani drastických diet, stačí omezit cukry, přidat proteiny a začít se trochu hýbat. 

Zdroj: healthline.com

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X