Zarostlé chloupky: Ať se objeví kdekoli, jsou vždy nevítaným hostem. Vezměte si na pomoc med či ovesné vločky

Za normálních okolností vyrůstají nové chloupky přímo z vlasových folikulů. Tyto folikuly se nacházejí uvnitř kůže. Jakmile chloupek „dozraje“, opustí povrch kůže a pokračuje v růstu. Někdy ale chloupky rostou nakřivo nebo se stočí zpět pod kůži dříve, než mají šanci ji opustit. Tomu se říká zarostlý chloupek.

Zarostlé chloupky  a infekce 

Chloupek se stane zarostlým, pokud vroste do kůže a zároveň se nachází mimo vlasový folikul. Čím je chloupek kudrnatější, tím je pravděpodobnější, že k problému dojde. Větší problém může nastat, pokud zarůstající chloupky vyvolají zánět. Imunitní systém vnímá zarostlý chloupek jako cizí předmět, podobně jako třísku. Kůže zčervená a vytvoří se svědící puchýřky. Dobrou zprávou je, že proti zarůstajícím chloupkům nejsme bezmocní. Několik jednoduchých domácích kroků může tyto nepříjemné hrbolky vymýtit.  

Aspirinovo-medová kúra

Tato metoda je účinná hned dvojnásobně. Nejenže aspirin přirozeně obsahuje kyselinu salicylovou, ale med má také antibakteriální vlastnosti, které mohou pomoci snížit riziko zánětu a infekce. Obě tyto látky tedy při aplikaci na pokožku pomohou odvrátit infekci a snížit otok. Stačí smíchat tři rozdrcené tablety aspirinu se lžičkou medu a lžičkou teplé vody. Směs naneste na postižené místo a nechte 10 minut působit. Poté omyjte teplou vodou.

Peeling z kokosového oleje a cukru

Kokosový olej udržuje pokožku hydratovanou a snižuje záněty. Smíchejte půl sálku kokosového oleje s šálkem cukru a vytvořte si jemný peeling. Tento peeling můžete používat denně, dokud nezaznamenáte zlepšení, následně můžete přejít na dvakrát až třikrát týdně. Jen si dejte pozor, aby peeling nebyl příliš abrazivní.

Ošetření jedlou sodou a ovesnými vločkami

Jedlá soda, která je úžasným exfoliátorem, pomáhá redukovat zarůstání chloupků. Ovesné vločky mají zklidňující účinek, snižují zarudnutí a podráždění způsobené exfoliací. Společně tak jsou skvělým způsobem, jak snížit zánět při výskytu zarostlých chloupků. Smíchejte polévkovou lžíci jedlé sody, šálek vody a polévkovou lžíci mletých ovesných vloček. Míchejte, dokud nevznikne konzistence podobná pastě. Naneste ji na postižené místo a nechte 10 minut působit. Následně opláchněte teplou vodou.

Nohy ženy s depilačním krémem.
zdroj: pixabay.com

Tea tree olej

Čajovníkový olej působí protizánětlivě a má antibakteriální a antiseptické vlastnosti. Přidejte několik kapek tea tree oleje do teplé vody a následně směsí postižené místo potírejte.

Léčba černým čajem

Čaj má mnoho přírodních léčivých vlastností a zejména černý čaj obsahuje protizánětlivé látky, které zklidňují pokožku a snižují její zarudnutí. Proto má čaj klíčový přínos i pro zarůstající chloupky. Stačí čajový sáček namočit v teplé vodě a přiložit ho na několik minut na postižené místo.

Teplé obklady 

Třikrát až čtyřikrát denně přikládejte na postiženou oblast na 10 až 15 minut teplou vlhkou žínku. Teplé obklady změkčují pokožku a mohou pomoci zmírnit zánět a nepříjemné pocity tím, že umožní kůži otevřít se. Jakmile se kůže otevře, pokud je zarostlý chloupek viditelný, lze jej opatrně uchopit čistou pinzetou a vytáhnout. Pokud je chloupek zcela pod kůží, vyhněte se pokušení do oblasti píchnout ostrým předmětem a chloupek vyšťourat. To by mohlo vést k infekci.

Prevence zarůstajících chloupků

Zarostlým chloupkům nemůžeme vždy zabránit, ale můžeme podniknout určité kroky ke snížení pravděpodobnosti jejich vzniku.

  • vyhněte se tření – tření oblečení o pokožku může způsobit podráždění a zarůstání chloupků. Pokud je to možné, noste na místech, kde se holíte, volnější oblečení.

  • zbavte se tuhého antiperspirantu – pokud vám často zarůstají chloupky v podpaží, může být příčinou používání tuhého antiperspirantu. Tuhé antiperspiranty nebo deodoranty mohou blokovat póry.

  • holte se jemně – při holení jen jemně přejíždějte žiletkou po pokožce, aniž byste ji napínali.

  • postupujte správným směrem – holte se ve směru růstu chloupků. Při depilaci voskem nanášejte vosk též ve směru růstu chloupků. Při odstraňování vosku jej stáhněte v opačném směru.

  • neholte se na sucho – vždy použijte gel nebo pěnu na holení, aby žiletka lépe klouzala po pokožce.

  • používejte ostrý holicí strojek – když žiletky zestárnou nebo se otupí, vyhoďte je.

  • dbejte na čistotu – pokud můžete, osprchujte se po cvičení nebo zpocení, zejména pokud jste se nedávno holili nebo depilovali.

Kdy vyhledat lékaře?

Pokud navzdory domácí léčbě zaznamenáte jeden nebo více těchto příznaků, je vhodné obrátit se na  lékařskou pomoc.

  • pocit výrazného tepla v postižené oblasti 
  • velké množství hnisu
  • bolest nebo otok, který se zhoršuje 
  • zarudnutí, které se šíří mimo oblast zarostlých chloupků

Co vše se nám organismus snaží říct pomocí změn chloupků na těle?

Zdroj: dermatology.ca, medicalnewstoday.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X