Co se stane, když budete jíst 1 lžíci kurkumy denně?

Kurkuma je prášek, který pochází z kořene rostliny Curcuma longa, jež roste divoce v lesích jihovýchodní Asie. Prášek má zlatou barvu, má zajímavou chuť i vůni a je jednou z klíčových složek mnoha asijských jídel. Kromě toho má i dlouhou léčitelskou tradici. Tato rostlina je známá pro své protizánětlivé, antibakteriální a detoxikační vlastnosti. Nedávné studie odhalují, jak tento přírodní zázrak může léčit onemocnění, jako je Alzheimerova choroba a rakovina. Zde jsou některé způsoby, jak může kurkuma zlepšit vaše zdraví a štěstí.

Bojuje proti zánětu

Chronický zánět se může objevit v důsledku špatných životních návyků – špatná výživa, stres, nedostatek cvičení atd. V současné době se mnoho lékařů domnívá, že chronický zánět je primárním faktorem odpovědným za výskyt mnoha vážných zdravotních stavů, jako jsou kardiovaskulární onemocnění, cukrovka, rakovina, Alzheimerova choroba atd. Kurkuma má silné protizánětlivé účinky a může zablokovat přibližně 97 různých mechanismů zánětu v lidském těle.

kořen kurkumy

Chrání mozek

Je dlouho známo, že kurkuma může léčit tělesná onemocnění, ale až do nedávné doby byly duševní přínosy poměrně neznámou oblastí. Aktivní složka kurkumin je uznávána jako slibná léčba Alzheimerovy choroby. V jedné studii bylo prokázáno, že může také zastavit progresi roztroušené sklerózy. Kurkuma je také antidepresivum. Studie ukázaly, že kurkuma může blokovat aktivitu enzymové monoaminooxidázy, která je spojena s depresí.

Snižuje riziko rakoviny

Existují různé studie, které ukazují, že kurkuma má protirakovinovou aktivitu. Podle studií může kurkumin, obsažený v kurkumě, potlačit růst a vývoj různých typů rakoviny a může zabránit vzniku metastáz.

lžička kurkumy

Zlepšuje trávení

Kurkumin podporuje činnost žlučníku – uvolnění žluče, rozklad tuku. Snižuje frekvenci záchvatů kolitidy tím, že zklidňuje střevní zánět. Pomáhá při pálení žáhy – neutralizuje žaludeční kyseliny.

Chrání srdce

Studie naznačují, že kurkuma může chránit krevní cévy a srdeční tkáň před chronickým zánětem a oxidací. Také může pomoci předcházet ateroskleróze, která je rizikovým faktorem pro infarkt a mrtvici.

Zpomaluje stárnutí a podporuje dlouhověkost

Zdá se, že volné radikály a záněty hrají důležitou roli při stárnutí. Vzhledem k tomu, že kurkumin chrání srdce a pomáhá v boji proti rakovině, zjevně prospívá i dlouhověkosti.

Barbora Brodacká

Mezi mé koníčky patří zdravé vaření a sport. Ráda žiji zdravě a o svoje zkušenosti a znalosti se s vámi dělím na tomto webu. Snad vám moje články pomohou a dozvíte se něco nového! :-)

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X