Překvapivé věci, které se nám organismus snaží sdělit pomocí chloupků na těle

Ochlupení na těle je něco, s čím se všichni musíme vyrovnat už od puberty. Od té doby s ním, především ženám, začíná jakýsi věčný boj. Někdy se ale chloupky mohou objevit na nečekaných místech nebo mohou být mnohem tmavší a silnější než obvykle. Anebo naopak mohou náhle zmizet nebo prořídnout. Ať tak či onak, náhlá změna běžného ochlupení na těle může souviset s určitými zdravotními problémy.

Růst chloupků na neobvyklých místech

Velké množství nebo náhlý příliv mužských hormonů může způsobit, že se ženám objeví ochlupení i na místech, kde obvykle roste pouze mužům, jako je například horní ret, brada, čelist, záda, hýždě a hrudník. Nadměrné ochlupení se označuje jako hirsutismus. Podle odborníků tento stav často doprovází syndrom polycystických vaječníků, který je charakterizován nerovnováhou reprodukčních hormonů. Pokud vaše tělesné ochlupení roste rychle a zběsile v průběhu několika měsíců, může to být i varovný signál, kterým se vás tělo může snažit upozornit na nádor, zejména vaječníků či nadledvin.

Řídnutí chloupků a vlasů

S hormonální nerovnováhou souvisí nejen nadměrné ochlupení, ale také řídnutí chloupků. Pokud vaše štítná žláza produkuje příliš mnoho určitého hormonu, mluví se o tak zvané hypertyreóze, v opačném případě jde o hypotyreózu. Oba tyto stavy mohou mít za následek řídnutí ochlupení na těle a také suché a řídké vlasy. K dalším příznakům značícím problém se štítnou žlázou patří únava, úbytek nebo přibývání na váze. Další možnou příčinou řídnutí vlasů, chloupků i obočí mohou být některé chybějící důležité živiny, jako například mastné kyseliny, selen, zinek či železo.

Nadměrné ochlupení na obličeji       

Pokud jsou nadledvinky hyperaktivní, vylučují příliš mnoho specifických hormonů. Když má žena v těle nadbytek androgenních steroidů, jako je testosteron, mohou se u ní objevit některé mužské rysy, včetně ochlupení obličeje a těla. Cushingův syndrom je porucha nadledvinek, která se vyznačuje tím, že je v systému přítomno příliš mnoho kortizolu. Může být důsledkem užívání perorálních kortikosteroidních léků. Tento stav je často charakterizován několika příznaky, jako je řídnutí kůže, strie, přibývání na váze, ukládání tukové tkáně, kožní vady a pomalu se hojící rány. Jedním z nejčastějších vedlejších účinků je však též nadměrná produkce hrubého ochlupení a růst viditelného ochlupení na obličeji.

Žena si odstraňuje chloupky na nohou pomocí žiletky.
zdroj: pexels.com

Vypadávání chloupků na těle a vlasů

Pokud zjistíte, že vám vypadávají chloupky na těle, může být to být příznak autoimunitního onemocnění. Imunitní systém pacientů trpících alopecií vede válku proti vlasovým folikulům, což vede k výraznému vypadávání chlupů a též vlasů. Zatímco někteří lidé s alopecií mohou náhle ztratit velké množství ochlupení a vlasů, jiní je mohou ztrácet pomaleji nebo v určitých oblastech pokožky. Alopecie se častěji vyskytuje u osob, které mají v rodině členy s autoimunitními poruchami, jako je cukrovka, lupus nebo onemocnění štítné žlázy.

Chloupky na břiše

Gratulujeme, čekáte miminko. Vedle ranních nevolností či otékajících nohou je jedním z častých příznaků těhotenství též růst nových chloupků na těle. V těhotenství dochází k prudkému nárůstu estrogenu, což může způsobit, že na nových místech vyroste množství hrubých chloupků. Těhotné ženy nejčastěji pozorují, že jim rostou chloupky na břiše. Kromě toho se ale může objevit ochlupení i na pažích, hrudníku, obličeji, ramenou a dalších místech. Tyto chloupky většinou samy zmizí nebo vyblednou během několika měsíců po porodu.

Pozor při užívání doplňků pro hustší a krásnější vlasy

Pokud se z nějakých důvodů rozhodnete užívat přípravky podporující růst vlasů, nesmíte se podle odborníků divit, že vám kromě bujnější hřívy na hlavě může začít růst i více chloupků na těle. Tyto univerzální doplňky totiž nejsou zaměřeny pouze na problémy, které se týkají pokožky hlavy. Doplňky stravy pro růst vlasů působí na všechny vaše existující vlasové folikuly, ať už na hlavě, obličeji nebo nohou.

S hormonální nerovnováhou mohou pomoci i bylinky. Které?

Zdroj: mayoclinic.org, healthline.com, my.clevelandclinic.org, womenshealth.gov, wellandgood.com, prevention.com

Martina Šťastná

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X