Nastartujte metabolismus spalování tuků pomocí bylinek a běžného koření

Přírodní léčba stála ještě na přelomu tisíciletí stranou a veškerá pozornost se upínala na léky a doplňky stravy. Jejich dlouhodobé užívání ale tělu neprospívá, a tak se opět vracíte k bylinkám a radám z minulosti. 

Co je to metabolismus

Řecké slovo metabolismos vyjadřuje změnu. V souvislosti s lidským tělem jde o látkovou výměnu. Přijímané živiny jsou důležité pro tvorbu energie, kterou tělo spotřebovává, aby mohlo správně fungovat. Je to jednoduchý proces, který musíte udržovat v rovnováze, aby nedocházelo ke zdravotním komplikacím a selhání organismu. 

Bazální metabolismus – bez výkyvů a anomálií – se považuje za ideální stav, kdy jsou hodnoty přijímaného i zpracovaného v normě a tělo ničím nezatěžujete. Extrém v podobě hyper- nebo hypometabolismu s sebou přináší mnohá omezení a ovlivňuje funkce štítné žlázy, pohrává si s tělesnou teplotou a je živnou půdou pro vznik celé řady dalších onemocnění. 

Nemůžete zhubnout? Pravděpodobně se jedna z výmluv týká i zpomaleného metabolismu. Je to sice překážka, ale právě vyšší hmotnost může za jeho nerovnováhu. Zaměřte se na bylinky, které dají hodnoty do pořádku a zároveň vám pomohou shodit na vysněnou (a zdravou) váhu. 

Kurkuma je tukový emulgátor

V současnosti neexistuje jiná bylina, ke které by se upínalo tolik pozornosti. Zpozorněte. Vyjma celé řady zdravotních benefitů vám bude indický šafrán, jak se kurkumě přezdívá, nápomocný při shazování přebytečných kilogramů. Základem je aktivní látka kurkumin. Podporuje činnost metabolismu, brání růstu tukové tkáně a výrazně zvyšuje produkci žluči odpovědné za emulgaci tuku. Regulace hladiny glukózy a ochrana před svalovou bolestí je jen třešničkou na dortu. 

Květ chryzantémy na modrém pozadí.
Zdroj obrázku: pixabay.com

Zázvor a ploché bříško

Léčivé účinky zázvoru netřeba představovat. Primárně se u nás používá v době nachlazení, ale opomenout byste neměli ani jeho pomoc při hubnutí. Působí samozřejmě na celý organismus, ale jeho specialitou je tuk uložený v oblasti boků. Snaží se vyrovnávat poměr mezi pasem a obvodem přes pozadí. Má příjemně štiplavou chuť i vůni, ale nadměrný příjem vám může popálit sliznice nebo nadělat paseku v žaludku a ve střevech. Nekombinujte bonbony, kandované kostky, lízátka. Bohatě stačí obyčejný čaj se zázvorem a malé množství čerstvého kořene, který nastrouháte do jídla pro zvýraznění chuti. 

Oregano a syntéza tuků

Voňavá bylinka by vám neměla v kuchyni chybět. Obsahuje prospěšné kyseliny, terpenoidy a karvakrol. Ten ovlivňuje proteiny v těle a je zodpovědný za syntézu tuků. Díky tomu můžete hubnout o poznání rychleji. Napomáhá tomu i schopnost silných sloučenin a antioxidantů tlumit bolest, což vám umožní více cvičit a zvyšovat výdej energie. 

Podívejte se také na nejlepší bylinky na hubnutí, které podporují chemické procesy v celém těle.

Ženšen je dokonalý detox

Ženšen nedokáže zázraky, ale pokud pravidelně cvičíte a upravili jste jídelníček tak, aby byl redukční, udržuje bylina vaše chutě na uzdě, znásobuje ztrátu tělesného tuku, brání jeho opětovnému ukládání a udržuje vyrovnanou hladinu inzulínu a dalších hormonů nezbytných pro správnou funkci metabolismu. Z dlouhodobého hlediska působí jako hloubkový detox a chrání vás před oxidačním stresem. 

Pískavice řecké seno 

U nás poměrně neznámá bylina, která se největší slávě těší ve Středomoří. Skvěle se hodí do tamní kuchyně. Obsahuje notnou dávku manganu, hořčíku a železa, bojuje s cholesterolem a omezuje chuť k jídlu. Mnohem důležitější než množství vlákniny navozující pocit sytosti je schopnost cílit na systémový zánět. Právě ten často parazituje na metabolismu a blokuje vaše snahy přeměňovat jídlo na energii. 

Zdroj: rosewellness.com 

Martina Nosálková

Miluju chvíle ticha uprostřed lesa i cvrkot svých dvou mláďat. Věřím na přirozenost a rovnováhu. Pokud na světě existuje nějaký léčivý zázrak, je to síla přírody a její dary, které se musíme znovu naučit využívat.

Líbil se vám tento článek? Dejte mu 5 hvězdiček. :)
Komentáře
  1. Článek je sice zajímavý, ale už se zde nepíše, jak ty bylinky používat. Zda stačí občasné přidání do jídla nebo konzumovat denně?

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X